Chipowanie zwierząt. No przepisy pozwolą je chronić?
- Psy na łańcuchach cały czas zobaczyć można na wsiach, ale także w miejscowościach podmiejskich. Tak było zawsze, ludzie mają podejście: "mój dziadek i ojciec też tak robili". To umysłowe lenistwo - mówiła Magdalena Buszko. - Traktujemy zwierzęta przedmiotowo, bo "pies ma szczekać i już". Nie chcemy dopuścić do siebie myśli o zmianach, które zaszły przez lata w relacjach człowiek-pies - tłumaczyła. Jak podkreślała, trzymanie zwierząt na łańcuchu odbiera im także możliwość ruchu, utrzymania higieny, nawet kilkukrotnie skraca życie.
Pseudohodowle - jak zatrzymać ten proceder?
Co warto zmienić w polskim prawodawstwie, by zwierzęta były lepiej chronione? W jaki sposób egzekwuje się ich prawa i co ma się zmienić w tym zakresie? Czym i po jakim czasie przejawia się stres u czworonogów trzymanych na łańcuchu? O tym rozmawialiśmy w Czwórce.
Zajrzeliśmy także - tradycyjnie - do poradni dla zwierząt, w której doktor Aleksander Korzeniowski wyjaśniał, dlaczego psy się nie pocą a jedynie dyszą i sapią. Sprawdziliśmy też, dlaczego papugi skubią i wyrywają sobie pióra i co to ma wspólnego z dietą? Jak poznać, że ptak się nudzi? Posłuchaj nagrania całej audycji "Dajesz radę", 16.10.2017 <<<
***
Tytuł audycji: Dajesz radę
Prowadzi: Kacper Kowalczyk
Gość: Magdalena Buszko (Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt VIVA!, akcja "Zerwijmy łańcuchy")
Data emisji: 16.10.2017
Godzina emisji: 14.07
kd/kk