Specjaliści przekonują, że nie ma jednej recepty na to, jak się ustrzec przed złodziejem. - Gdybyśmy to wiedzieli, nie dochodziłoby do przestępstw. Biorąc pod uwagę doświadczenia z codziennej służby, do włamań dochodzi seriami. Czasami są to bloki, za chwilę domki jednorodzinne, w okresie jesienno-zimowym nasilają się włamania do domków letniskowych - mówi mł. ins. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji.
Jak dodaje, włamaniami najczęściej zajmują się kilkuosobowe grupy, a nie osoby działające pojedynczo.
Andrzej Mroczek, ekspert ds. bezpieczeństwa Uniwersytetu SWPS, zwraca uwagę, że istnieją różne profile włamywaczy: są ci, którzy działają "na rympał", spontanicznie, a także tacy, którzy są dobrze zorganizowani. - To oni z punktu widzenia policji stwarzają największy problem, posiadają strategię, środki i metody adekwatne do przeszkody. Wpadają przede wszystkim przestępcy okazjonalni - dodaje.
- Ponad 80 proc. włamań do domów jednorodzinnych odbywa się przez okna, a 70 proc. włamań do mieszkań - przez drzwi. Każde zabezpieczenie wydłuża czas działania włamywacza i zwiększa szanse na to, że zostanie on spłoszony - podsumowuje Karol Klos z programu Dom Bezpieczny.
W materiale Anny Depczyńskiej posłuchacie byłego złodzieja Andrzeja, który opowiadał o tym, jakie sytuacje najczęściej wykorzystują włamywacze. Jak skutecznie zabezpieczyć mieszkanie i na co uważać? Czy warto pod naszą nieobecność zostawić w domu zapalone światło? O tym w nagraniu.
***
Tytuł audycji: "Czat Czwórki"
Prowadzi: Dominika Klimek
Materiał przygotowała: Anna Depczyńska
Goście: Andrzej Mroczek (ekspert ds. bezpieczeństwa Uniwersytetu SWPS), Karol Klos (program Dom Bezpieczny), mł. ins. Mariusz Ciarka (rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji)
Data emisji: 11.01.2018
Godzina emisji: 15.10
mg