- Alexandra Richie podczas swojej pracy akademickiej zajmowała się m.in. restrukturyzacją gospodarczą w krajach postkomunistycznych, a potem generalnie historią tej części Europy - tłumaczyła Kinga Michalska. - Potem zafascynowała ją historia Polski. Dziś Alexandra Richie mieszka w Warszawie, jest wykładowcą akademickim.
Jak podkreślała rozmówczyni Kasi Dydo, to książka doskonale udokumentowana, a autorka przy jej tworzeniu dotarła do mnóstwa unikatowych notatek. Kanadyjsko-amerykańska historyk opierała się także na zeznaniach świadków ówczesnych wydarzeń. Za swoją pracę otrzymała w 2014 roku nagrodę im. Teresy Torańskiej. - Autorka stawia sobie pytania, dlaczego to powstanie wybuchło, pisze o historiach nie tylko żołnierzy, ale także osób cywilnych. To książka, którą znakomicie się czyta. Czytelnik nie ma wrażenia, że "przekopuje" tysiące dokumentów, bo autorka wyłuskuje z tych dokumentów esencję - mówiła Kinga Michalska.
ZOBACZ WIĘCEJ Kinga Michalska poleca książki >>>
Dlaczego jeszcze, poszukując wiedzy na temat wydarzeń '44 warto zajrzeć właśnie do książki "Warszawa 1944. Tragiczne Powstanie"? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.
Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Kinga Michalska
Data emisji: 30.07.2019
Godzina emisji: 11.42
kd/ac