Posłuchaj
Zanzibar. Za co Polacy pokochali "piękną wyspę"?
Tytuły seriali z półwyspu Iberyjskiego wymienimy bez problemów, ale i Włochy mają w tej dziedzinie wiele do zaoferowania. - Popularność zyskują "Rzymskie dziewczyny" opisujące prawdziwą skandaliczną historię nastoletniej prostytucji, w którą zamieszane były wysoko postawione osoby. Historia opowiedziana jest z perspektywy postaci fikcyjnych - mówi Ada Janiszewska. - Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami jest też "Suburra", serial o działaniach mafijnej organizacji. Nikomu nie trzeba przedstawiać serialu "Młody papież", a ostatnio zainteresowaniem cieszy się historia miłości nastolatków "Summertime" - dodaje reporterka.
Jednak Włochy to nie tylko seriale. Dla wielu ten kraj to głównie jedzenie. Dlatego warto poznać kilka zwrotów, aby potem bez problemu zamówić to, co nas interesuje. - By we Włoszech zamówić kawę, wystarczy podejść do baru, nawiązać kontakt wzrokowy z barmanem i powiedzieć "un caffè" - poleca Dominika Maruszewska, autorka bloga ochmilano.pl i e-booków o Mediolanie.
15:57 czwórka dajesz radę 27.05.2021.mp3 Tajemnice języka włoskiego - co opanować na początku? (Dajesz radę/Czwórka)
Z macchiato jednak już nie będzie tak łatwo. Włosi są otwarci na błędy w wymowie turystów i z pewnością zrozumieją, gdy poprosimy o "macziato, ale prawidłowa wymowa to "makiato". - Podwójne "c" i "h", "cch", przeczytamy jako "k" - wyjaśnia blogerka, która od 6 lat mieszka w Mediolanie. - "G" zazwyczaj jest dźwięczne, ale czasem przykleja się do "n", np. w słowie "gnocchi" - wtedy czytamy "nioki" - wyjaśnia.
Ciekawostką jest również słowo "bolognese", w menu włoskich restauracji raczej go nie znajdziemy, choć potrawa, o której myślimy, z pewnością tam będzie. - Włoska nazwa tego dania to "tagliatelle al ragu" - zdradza gość Czwórki. - "Bolognese" to taka nazwa turystyczna, powszechnie znana nam - dodaje.
Posłuchaj także:
Kryminały do nauki języka szwedzkiego
Pozostając przy makaronach powinniśmy też dbać o słowo penne - i wymawiać je z podwójnym "n". - Gdy powiemy "pene" to będzie to oznaczało męskie przyrodzenie, a nie makaron - przestrzega Dominika.
Przy nauce włoskiego wiele osób narzeka na szybkość mówienia Włochów, że rozróżnienie poszczególnych słów jest niemal niemożliwe. - Tu ważne jest osłuchanie z językiem. Można to robić, oglądając filmy i seriale - poleca gość Czwórki. - Włosi chętnie gestykulują, to takie wsparcie dla języka, dodanie emocji. Ten język jest energiczny, ciało samo chodzi - dodaje.
Podstawowym językiem włoskim jest dialekt mediolański, tzw. milanese, ale wszystkie dialekty Italii bardzo trudno policzyć - są dialekty poszczególnych regionów, a nawet prowincji. W północnych Włoszech częściej używany jest dialekt mediolański, na południu mieszkańcy chętniej sięgają po swoje.
Dominika Maruszewska podpowiada, by naukę włoskiego zacząć od czytania, następnie zadbać o akcent. - Rodzajniki, których w polskim w ogóle nie ma, ja do tej pory mylę, lub nie używam - mówi gość Anny Hardej. - Najważniejsze to mówić, próbować się komunikować - oswajać wstyd - poleca.
Zobacz także:
Znając włoski, bez problemu dogadamy w części Szwajcarii, gdzie ten język jest używany, ale wcale nie będzie nam dużo łatwiej przy nauce hiszpańskiego.
***
Tytuł audycji: Dajesz radę
Prowadzi: Anna Hardej
Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska
Gość: Dominika Maruszewska (autorka bloga)
Data emisji: 27.05.2021
Godz. emisji: 14.09
pj