Modny balkon. Miejsce relaksu i roślin, też tych do jedzenia

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 17:16
W szare miesiące pandemii nasze mieszkania zazieleniliśmy monsterami, marantami, fikusami czy filodendronami. W ciepłe dni chętniej jednak wychodzimy na balkon, taras czy do ogrodu. Jakie rośliny tam królują? Co jest roślinnym balkonowym hitem 2021 roku?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Isa Long/shutterstock.com
shutterstock rośliny dom 1200.jpg
Rośliny w domu - dla lepszej koncentracji i oddechu

- Monstery od kilku już lat są na topie jeśli chodzi o nasze mieszkania - mówi Paulina Kłos z Auris Garden. - Wydaje mi się, że kiedy wyszliśmy z domu, na balkony, tarasy, do ogródków, to absolutnym must have stały się rośliny jadalne. Możemy wyhodować je z nasion, czekać aż urosną a potem wykorzystywać do sałatek, śniadań czy parzyć herbatki z ziół - dodaje. 

Posłuchaj
18:41 czwórka dajesz radę 16.07.2021.mp3 Jakie rośliny wybrać na balkon i co z nimi zrobić, gdy jedziemy na urlop? (Czwórka/Dajesz radę)

Balkonowanie - rozwiązanie nieidealne

Wśród roślinomaniaków, których ostatnio bardzo przybywa, pojawia się moda na balkonowanie roślin zielonych. To nic innego jak chęć zapewnienia domowej zieleni dostępu do otwartej przestrzegani, a co da tym idzie zwykłych, przyrodniczych warunków. - Możemy balkonowąc rośliny domowe, ale musimy pamiętać o kilku zasadach. Rośliny, które od kilku miesięcy trzymamy w naszych pomieszczeniach, mieszkaniach nie powinny od razu znaleźć się na pełnym słońcu, w upale  - podkreśla specjalistka. - Nowe warunki należy roślinom serwować stopniowo. Strelicja, pachira, bananowiec, fikusy, sukulenty uwielbiaj kąpać się w słońcu, ale to przy dużym nasłonecznieniu może być to dla nich szok.

Zadbajmy o balkonowanie regularne, ale z mniejszymi dawkami słońca. Dobrze też osłonić je przed mocnym wiatrem czy ulewnym deszczem, nie znały tego w domu Paulina Kłos

Balkonowy start

Niezbyt dobrym pomysłem jest zacząć urządzanie balkonu od zakupów. Paulina Kłos poleca raczej szczegółowy plan. Aby go zrobić musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań: jakim stanowiskiem dysponujemy, ile słońca tam jest i o jakiej porze dnia, ile czasu i energii jesteśmy w stanie poświecić roślinom czy są osłonięte od wiatru i deszczu. - Warto też pomyśleć, co zrobimy z balkonową zielenią po sezonie letnim. Niektóre z roślin są jednoroczne, ale np. byliny spokojnie przetrwają wiele lat - dodaje. 


Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne

Hity z dawnych lat i francuskich pól

Na wielu balkonach pojawiły się już pelargonie. Można powiedzieć, że towarzyszą nam od zawsze. - One są piękne, choć nie wszyscy je lubią. Mają okazałe kwiaty, moc kolorów. Przy odpowiedniej pielęgnacji kwitną cały sezon - podkreśla. - Niestety pelargonie potrzebują regularnego podlewania, często nawet codziennego. Warto te czyścić je ze starych, zwiędłych, kwiatostanów. Te rośliny wspierają pszczoły - dodaje gość Czwórki

Od kilku lat na naszych balkonach i w ogrodach święci triumfy lawenda. Ogrodnicy chętnie eksponują ją w wielkich donicach. - To magiczna roślina, wdzięczna. Kwitnie od wczesnej wiosny do jesieni - zachwala ekspertka. - Ona ma mnóstwo właściwości i zastosowań: odstrasza komary, zaprasza motyle. Jest rośliną miododajną, odstrasza mole - jej gałązki możemy włożyć do szafy. Jest wykorzystywana w kuchni jako przyprawa, w kosmetyce i medycynie. 


zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Zobacz także:

Nasze balkony umiejscowione są różnie. Niektórzy cieszą się słońcem południowej ekspozycji, inni cieniem wchodu czy północy. To też powinniśmy brać pod uwagę wybierając rośliny na balkon. - Mocne nasłonecznienie lubią: pomidory, papryka, bazylia, cukinia, kolendra, ale też oleander, oliwki, figa czy wspomniana lawenda czy stokrotka afrykańska - wymienia gość Marty Hoppe. - Na mniej słonecznym balkonie polecam sadzić zioła: melisę, miętę, sprawdzą się paprocie, rododendrony, hortensje czy niecierpek. Lawenda też się dostosuje - dodaje. 


shutterstock działka altana 1200.jpg
"Świat Niegotowy". Kojące ogródki działkowe

Balkon gotowy, a my na urlop

Rośliny na balkonach rosną od wiosny do jesieni. Kiedy musimy być w miejscu zamieszkania to dostarczają nam radości i relaksu, ale jednak wielu z nas rusza na urlop. Wtedy często pojawiają się pytani o rośliny, jak przetrwają, czy podlać je na zapas, czy schować do domu. 

- Najlepiej o pomoc przy podlewaniu poprosić zaprzyjaźnionego sąsiada - podpowiada Paulina Kłos. - Gdy nie mamy takiej możliwości to warto schować rośliny do mieszkania, osłonić przed dużym światłem, uchylić okna. Można zainwestować w kule nawadniające, jednak one nie zawsze się sprawdzają. Zaprzyjaźniony opiekun wydaje się konieczny - dodaje. 


zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Paulina Kłos (Auris Garden)

Data emisji: 16.07.2021

Godzina emisji: 14.09

pj

Czytaj także

Schronisko dla roślin - jak działa takie miejsce?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 11:25
Czasem naszym roślinom brakuje słońca, czasem mają za dużo wody. Gdy zaczynają więdnąć, najczęściej po prostu je wyrzucamy. Ale, jak przekonuje Katarzyna Dziedzic, współzałożycielka Schroniska dla roślin, jest sposób na to, by dać im drugie życie i dobry dom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Domowa dżungla - jak ją założyć i szaleć na Instagramie?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 15:40
Monstera dziurawa, bananowiec, zamiokulkas, kaktusy i epifity to rośliny, które nie tylko zdobią nasze mieszkania, ale też "robią" wyniki na Instagramie.
rozwiń zwiń