Joanna Wziątek, specjalistka od cyberbezpieczeństwa, przeanalizowała plany i prognozy ekspertów dotyczące cyberświata w 2022 roku. - Niestety porównując je do rzeczywistości, zauważyłam duże rozbieżności - przyznaje. - Eksperci trochę inaczej widzieli rok 2022, ale nikt z nich przecież nie mógł przewidzieć wybuchu wojny i jej konsekwencji, jak rosnące ceny prądu, które znacząco wpływają na działanie komputerów.
Co się miało wydarzyć, a się nie wydarzyło?
Znawcy cyberświata prognozowali, że wzrośnie popularność ubezpieczeń od ryzyka, które niesie ze sobą ta rzeczywistość. - Wszyscy prognozowali, że będzie duży wzrost tych ubezpieczeń od przeróżnych cyberataków - wyjaśnia gość Czwórki. - Nie było tego, a dodatkowo niektóre firmy jasno mówią, że wycofają się z tego typu ubezpieczeń, bo koszty takich ataków są ogromne, a stawki tych ubezpieczeń nierzeczywiste - dodaje.
Przewidywano również, że będą wykradane kryptowaluty. - One były na topie, był na nie szał. Jednak szał minął, bo wzrosły ceny prądu - wyjaśnia gość Marty Hoppe. - Dziś kopanie kryptowalut coraz mniej się opłaca.
23:01 czwórka dajesz radę 22.02.2023.mp3 Co dziś dzieje się w świecie cyberbezpieczeństwa? (Dajesz radę/Czwórka)
Trzecią prognozą ekspertów, która jednak nie zaistniała w rzeczywistości, była rola sztucznej inteligencji w cyberbezpieczeństwie. - Mówiono, że AI będzie rządziła, algorytmy będą same wykrywały cyberprzestępców, ataki czy wirusy - objaśnia Joanna Wziątek. - Jednak, jak pokazał ChatGPT, wcale nie poszło to w tę stronę. Okazało się, że algorytmy uczenia maszynowego są wykorzystywane, ale po tej drugiej stronie, niekoniecznie związanej z bezpieczeństwem.
Sprawdzone prognozy
Choć rzeczywistość 2022 roku zaskoczyła specjalistów od cyberbezpieczeństwa, to trzeba też przyznać, że część z ich przewidywań była bardzo trafna. - Trwają prace nad wspieraniem i zwiększaniem bezpieczeństwa łańcucha dostaw - mówi specjalistka. - W praktyce oznacza to, że gdy np. mamy bank czy inną instytucję, która świadczy jakieś usługi, ale uzależniona jest od innych dostawców, bank ma superzabezpieczenia, ale celem ataków hackerskich stają się ci inni dostawcy, pośrednicy, bo ich poziom bezpieczeństwa nie jest tak wysoki, a zdarza się wręcz, że jest niewielki - wyjaśnia.
W 2022 roku zwrócono uwagę na potrzebę mocniejszego zabezpieczenia tego łańcucha dostaw. - To już się dzieje i ten trend będzie się utrzymywał w 2023 roku - ocenia gość Czwórki.
Joanna Wziątek tu zwraca również uwagę na nasze osobiste cyberbezpieczeństwo, podkreśla istotność zabezpieczenia smartfona PIN-em czy hasłem.
- Jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo, to naszym kierunkowskazem zawsze były Stany Zjednoczone. Administracja Joe Bidena powiedziała, że trzeba wprowadzić "zero trust architecture". Oznacza to, że sprawdzenie, weryfikacja powinny być na pierwszym miejscu. A procesy te powinny działać w sposób długotrwały i ciągły - tłumaczy.
Postęp u cyberprzestępców
Gdy specjaliści od cyberbezpieczeństwa dbają o to, jak strzec naszych danych, kont, pieniędzy, to nie próżnują też cyberprzestępcy. - Oni również mają coraz to nowe pomysły - zauważa Joanna Wziątek. - Rozwijają się w stronę usług. Dziś nie trzeba wcale dużo wiedzieć o cyberświecie, dziś kampanię scamerską czy spamerską można po prostu zlecić. To duże zagrożenie.
Joanna Wziątek przestrzega przed klikaniem w linki, których nie znamy, zaleca dbanie o bezpieczeństwo naszych danych osobowych. Zwraca uwagę, że w Stanach trwają już pierwsze prace nad przepisami chroniącymi niepełnoletnich użytkowników sieci.
***
Tytuł audycji: Dajesz radę
Prowadzi: Marta Hoppe
Gość: Joanna Wziątek (specjalistka od cyberbezpieczeństwa)
Data emisji: 22.02.2023
Godzina emisji: 14.05
pj