Specjalistka zwraca uwagę, że wśród młodzieży tradycyjne papierosy w większości zostały wyparte przez ich elektroniczne odpowiedniki. - Można się świetnie ukryć, bo one tak nie śmierdzą. Papierosy elektroniczne mają co prawda mniej substancji smolistych, bo nie ma procesu spalania, i mają mniej substancji szkodliwych - tłumaczy gość Czwórki. - Mają jednak inne substancje, które nie występują w tradycyjnych papierosach, a przede wszystkim uzależniają od nikotyny. Z całą pewnością także można przypuszczać, że ci, którzy zaczynają używać papierosów elektronicznych, z czasem przerzucą się na te tradycyjne, bo one będą mocniejsze i bardziej dla nich satysfakcjonujące. Tak to działa.
Nowotwory - największe zagrożenie dla palaczy
Największym zagrożeniem dla palaczy może być rozwój nowotworów. Jak twierdzi ekspertka, blisko 44 proc. wszystkich nowotworów u mężczyzn to są nowotwory tytoniozależne. - Gdybyśmy rzucili palenie, nie byłoby prawie połowy pacjentów onkologicznych, a trzeba pamiętać, że nowotwory to najistotniejszy czynnik przedwczesnej umieralności w Polsce - ostrzega gość Czwórki. - Najczęstszym nowotworem w Polsce jest nowotwór płuca u mężczyzn i na niego też mężczyźni najczęściej umierają. Wśród tych, którzy usłyszeli diagnozę: rak płuca, 94 proc. stanowią palacze tytoniu. U kobiet ten odsetek jest niższy, bo wynosi 75 proc.
Oprócz raka płuc palacze także narażeni są na inne lokalizacje nowotworowe. Jest ich 15 i mogą to być m.in. nowotwory głowy, gardła, przełyku, krtani, jamy ustnej i języka. - Jak jeszcze palenie wejdzie w spółkę z alkoholem, to liczba zagrożeń się zwiększa. Niestety wówczas może występować także rak żołądka, rak miedniczek nerkowych, rak pęcherza moczowego, rak trzustki - podkreśla psycholog. - To może też być rak szyjki macicy u kobiet. Chociaż oczywiście wiemy, że powoduje go HPV, to jednak alkohol sprzyja temu działaniu wirusa w naszym organizmie i zwiększa ryzyko.
Zmień przekonania i rzuć palenie
Do tego dochodzą choroby serca, układu krążenia oraz przewlekłe choroby płuc i wiele innych. Specjalistka zwraca także uwagę na szkodliwość biernego palenia, które może prowadzić u naszych bliskich do rozwoju różnego rodzaju chorób.
- Najlepiej więc rzucić palenie, chociaż to nie takie proste. Warto rozpoznać tę funkcję, którą papieros spełnia, i przekonania, które mam na temat papierosa - radzi. - Skoro uważam, że coś stracę, to dobrze się zastanowić, co mogę zyskać. Odpowiedzieć sobie na pytanie: co zmieni się w moim życiu na lepsze, jeśli rzucę palenie? Czego będzie więcej? Co będzie fajniejsze? I tego się trzymać.
Magdalena Cedzyńska namawia do korzystania z porad specjalistów, a także kontaktowania się z Poradnią Pomocy Palącym przy Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie. - Mamy tam rzeszę terapeutów, którzy pomagają zidentyfikować różne przekonania i trudności w rzuceniu palenia - tłumaczy. - Pomagamy też ułożyć indywidualny, najlepszy plan na rzucenie palenia.
Chcesz rzucić palenie? Skontaktuj się Poradnią Pomocy Palącym przy Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - tel. 801 108 108.
21:36 Czwórka/Dajesz Radę rzucanie palenia 31.05.2023.mp3 Jak rzucić palenie, radzi Magdalena Cedzyńska, psycholog z Poradni Pomocy Palącym (Dajesz radę/Czwórka)
***
Tytuł audycji: Dajesz radę
Prowadzi: Marta Hoppe
Gość: Magdalena Cedzyńska (kierowniczka Poradni Pomocy Palącym w Instytucie Onkologii w Warszawie)
Data emisji: 31.05.2023
Godzina emisji: 14.15
aw