Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2016 18:03
- Liczy się samo wejście do pomieszczenia, kilka pierwszych gestów. W głowie naszego rozmówcy już wówczas tworzy się nasz wizerunek, on już wie, czy będzie nas lubił - mówi Charlotta Zielińska z Uniwersytetu SWPS.
Audio
  • Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie w pracy, a także w prywatnych relacjach? (Się mówi/Czwórka)
Gesty, które wykonujemy podczas pierwszych sekund spotkania m.in. z potencjalnym szefem, mogą zaważyć na naszej karierze w danej firmie
Gesty, które wykonujemy podczas pierwszych sekund spotkania m.in. z potencjalnym szefem, mogą zaważyć na naszej karierze w danej firmieFoto: Glow Images/East News

Pierwsze wrażenie, czyli efekt, jaki wywołamy w naszym rozmówcy w ciągu pierwszych 10 sekund obecności w jego towarzystwie to sprawa indywidualna. Jak przyznają ekspertki Czwórki - zależy m.in. od płci. - Oprócz tego liczą się wzrost, rasa, wiek, ale także wyraz twarzy czy nasza postawa ciała - wymienia Monika Maj-Osytek, ekspert ds. komunikacji niewerbalnej. - Niestety, stres powoduje, że nie jesteśmy w stanie opanować swoich gestów. Osoba, która nas obserwuje z pewnością to zauważy, a to może przekreślić dobre pierwsze wrażenie - podkreślała ekspertka.

Ekspertki Czwórki tłumaczyły także, które gesty są "bezpieczne", a jakich zachowań należy unikać w pierwszym kontakcie. I radziły, w jaki sposób można próbować zatrzeć negatywne pierwsze wrażenie. W programie wysłuchaliśmy także historii Kuby, który nie dostał pracy przez… swoje tatuaże.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Przygotowała: Justyna Tylczyńska

Goście: Monika Maj-Osytek ("Magia gestów", ekspert ds. komunikacji niewerbalnej, trener umiejętności poznawczych, psychopedagog), Charlotta Zielińska (aktorka, "Strefa Młodzieży" Uniwersytetu SWPS)

Data emisji: 15.04.2016

Godzina emisji: 14.00

kd/mc

Czytaj także

O co walczą polskie feministki? "Każda o coś innego"

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2015 18:10
- Feministek nie należy "szufladkować". Ich poglądy w ramach jednego ruchu potrafią być nawet sprzeczne - tłumaczyła Agnieszka Sosińska z Feminoteki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młodzi Polacy. Na garnuszku rodziców zamiast do pracy

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2015 08:30
Polska młodzież późno zaczyna zawodową karierę. Do pracy idziemy średnio 2 lata później niż pozostali mieszkańcy Europy Zachodniej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Role i niedole płci w korporacji. Kobiety są dyskryminowane?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2015 16:27
- Dysproporcja między zarobkami kobiet i mężczyzn zwiększa się proporcjonalnie do zajmowanego stanowiska i stażu pracy. Na "niskich" stanowiskach wynagrodzenie jest podobne - tłumaczyła adwokat Eliza Kuna.
rozwiń zwiń