W samym sercu Polski, blisko Warszawy, na malowniczej skarpie ponad pradoliną Wisły, leży Czersk - dawna stolica południowego Mazowsza i siedziba książąt mazowieckich, a następnie własność królów Polski. - To półwysep nad pradoliną Wisły. Pierwsze ślady osadnictwa przypadają na VII wiek, choć pierwsze ślady pochodzą jeszcze z epoki żelaza - mówiła Halina Świrska, edukatorka na Zamku w Czersku.
Z Zamkiem w Czersku wiążą się ciekawe historie, warte odkrycia i działające na wyobraźnię: grób normańskiego wojownika, którym był prawdopodobnie komes Mazowsza Magnus Haroldson, Smok czerski na tarczy księcia Trojdena czy też legendy o ukrytym skarbie albo o perłach królowej Bony.
Niezwykłe widoki roztaczające się dziś z ruin Zamku w Czersku, cisza i panujący wokół spokój, stwarzają doskonałe warunki do odpoczynku w bliskim kontakcie z naturą i historią.
Jakie legendy związane są z Zamkiem w Czersku? W jaki sposób do ich powstania przyczyniła się królowa Bona? I czy to prawda, że można na nim znaleźć perły? Więcej na ten temat w nagraniu.
***
Tytuł audycji: Hotspot
Prowadzi: Mateusz Kulik
Data emisji: 17.08.2019
Godzina emisji: 16.07