Jak Europejczycy patrzą na świat? Odpowiada Wojciech Jagielski

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2024 12:42
- Całe swoje dziennikarskie życie pisałem o krajach południa. Dzisiaj przez demokratyzację internetu każdy może być dziennikarzem, przez co jest mnóstwo plotek, kłamstw i fałszywych informacji dotyczących tego, co się dzieje na świecie - mówi dziennikarz. 
Wojciech Jagielski o europejskim spojrzeniu na resztęświata
Wojciech Jagielski o europejskim spojrzeniu na resztę świata Foto: Artur Reszko/ PAP

W tym roku ukazała się najnowsza książka Wojciecha Jagielskiego "Inna strona świata. Reporter o punktach zapalnych i miejscach przemilczanych", która jest zbiorem jego artykułów napisanych w latach 2022-2024. Z autorem porozmawialiśmy na temat europejskiej perspektywy na resztę świata. 


Posłuchaj
28:21 CZWORKA Świat 4.0 2024_11_20-17-11-51.mp3 Wojciech Jagielski o europejskim spojrzeniu na resztę świata (Świat 4.0/Czwórka)

-  Trudno żeby Europejczycy nie patrzyli na świat nie z europejskiej perspektywy, ale dobrze by było, gdybyśmy unikali europocentryzmu. Niestety współczesne media lekceważą procesy, a skupiają się tylko na wydarzeniach, przez co dzisiaj jest mniej miejsca na informacje ze świata - mówi Wojciech Jagielski. 



Nie tak odległy świat

Myśląc o odległych od nas zakątkach świata często pojawia się pytanie dlaczego powinno nas to interesować? - Powinno nas interesować to kto dzwoni do naszych drzwi, albo wali w nie pięściami. Warto wiedzieć kim są ludzie, którzy próbują dostać się do Polski przez naszą białoruską granicę, dlaczego uciekają ze swoich krajów, co się w tych krajach dzieje, czy mają powody żeby obawiać się o swoje życie, a może nie wiedzą tam dla siebie przyszłości lub zmieni klimatyczne sprawiają, że życie tam staje się niemożliwe. Tego dowiemy się tylko szukając informacji z dalszego świata - odpowiada autor. 

Zobacz też:

Europejska ignorancja 

Pisarz zwrócił uwagę na to jakie podejście ma wielu mieszkańców Europy w stosunku do innych kontynentów. zwłaszcza Afryki. - Bardzo często traktujemy Afrykę jako jeden kraj, a jest to wielki kontynent i np. Maroko różni się od Zambii równie bardzo jak Polska od Grecji, nie zapominajmy o tym. Innym dowodem naszej ignorancji jest mnóstwo mitów na temat Islamu, które przeszywają media społecznościowe, a głoszą je ludzie, którzy nigdzie nie podróżują, nie są ciekawi świata, a jedynie boją się nieznanego - tłumaczy dziennikarz. 


Empatia

Chociaż dramaty ludzkie i wojny mogą dziać się wszędzie, często to co dzieje się daleko od nas jest dla nas abstrakcyjne. - Jeżeli wzruszamy ramionami i uznajemy że w np. w Afryce zawsze rządzili tyrani i dajemy na to przyzwolenie, to nie powinniśmy się dziwić, że potem ludzie w Afryce myślą z lekceważeniem na problemy w Polsce - mówi pisarz. - Cierpienie jest czymś uniwersalnym i nasze współczucie jest takie same dla sąsiada, jak i dla osoby tysiące kilometrów od nas, tylko, że bardziej potrafimy się utożsamić z kimś kogo poznaliśmy, lepiej go rozumiemy - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Świat 4.0

Prowadzi: Jędrzej Rosiewicz

Gość: Wojciech Jagielski

Data emisji: 20.11.2024

Godzina emisji: 17.11

gV

Czytaj także

"Bliski Wschód na krawędzi przepaści". Król Jordanii przestrzega przed eskalacją konfliktu

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2023 12:44
- Cały Bliski Wschód znalazł się na krawędzi przepaści – ocenił we wtorek w Berlinie król Jordanii Abdullah II. Po spotkaniu z jordańskim monarchą kanclerz Niemiec Olaf Scholz przestrzegł Hezbollah i Iran przed ingerowaniem w konflikt Izraela z Hamasem.
rozwiń zwiń