Dress code w teatrze
- Chcemy, żeby nasza publiczność przychodziła tak, jak jej wygodnie - mówi Maciej Nowak, dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu. - To jest temat, który wraca z regularnością co dziesięciolecia. Pamiętam z czasów mojej młodości, czyli przełomu lat 80. i 90., kiedy była cała debata, czy do teatru można chodzić w dżinsach, czy to nie jest obraźliwe - dodaje. Dziś spodnie w kolorze indygo to codzienny widok w teatralnych fotelach.
20:51 PR4_29_01_2025_19_16_Stacja_Kultura.mp3 Michał Zaczyński i Maciej Nowak o odpowiednim ubiorze do teatru (Stacja Kultura/Czwórka)
Brak dress code'u i uliczny styl jest obecny w poznańskim Teatrze Polskim nie tylko na widowni. 28 stycznia odbyła się tam premiera spektaklu "Nowy Pan Tadeusz, tylko że rapowy", który przeniósł bohaterów z Mickiewiczowskiego Soplicowa w kontekst współczesności.
Teatr - miejsce do wyrażenia siebie
- Rozumiem, że do teatru operowego czy filharmonii dress code jest bardziej formalny. Tam często pojawiają się panie w długich sukniach, panowie w smokingach. W teatrze dramatycznym, który chce trzymać rękę na pulsie, zarówno w modzie, jak i we współczesnych tematach społecznych, politycznych i nowych trendów artystycznych, tego problemu już nie ma. Nasza publiczność to doskonale rozumie i przychodzi tak, jak jest jej wygodnie - wyjaśnia Maciej Nowak. - To jest przestrzeń wolności i nie zamierzamy narzucać żadnego dress code'u.
Jak twierdzi Michał Zaczyński, dziennikarz modowy, odchodzenie od eleganckiego ubioru w teatrach jest pochodną zmieniających się czasów i obyczajów. - Trudno być przywiązanym do takich starych zasad dress code'u, które kojarzą się z konserwatyzmem, tradycją i skostniałością - mówi gość Czwórki. Jednak sam zaznacza, że miejsca wyższej rangi - jak opera czy filharmonia - mogą rościć sobie prawo do oczekiwania wieczorowych stylizacji swoich gości.
Dress code w światowych teatrach
- Teatr w wielu krajach nie jest traktowany jako rozrywka elitarna, tylko masowa, tak samo jako koncert muzyki pop czy kino - zauważa Michał Zaczyński. W innych państwach, które historycznie wyznaczały kulturalne trendy, już na stałe odchodzi się od dress code'u.
Co więcej, w brytyjskich teatrach normą jest także jedzenie podczas zasiadania na widowni. - Miałbym z tym problem i mam z tym problem. Nie zdarzyło się jeszcze do tej pory, żeby ktoś próbował wchodzić w ten sposób do teatru - stwierdza Maciej Nowak.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Goście: Maciej Nowak (dyr. artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu), Michał Zaczyński (dziennikarz modowy)
Data emisji: 29.01.2025
Godzina emisji: 19.16
kajz/pr/kor