Zakochany w informatyce

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2010 15:07
Informatyka to moja pasja – mówi dr Jarosław Byrka. Laureat konkursu o Nagrodę im. Witolda Lipskiego gościł w „Czwartym wymiarze”.
Audio
Zakochany w informatyce
Foto: sxc.hu

– Informatykę można traktować jak sport. Wystarczy tylko znaleźć ciekawy problem, który nurtuje także kolegów, i spróbować go rozwiązać przed nimi – przyznaje dr Jarosław Byrka, laureat przyznawanej młodym naukowcom Nagrody im. Witolda Lipskiego. O swojej pasji opowiadał w „Czwartym Wymiarze”.

Dr Jarosław Byrka przyznaje, że jego miłość do informatyki nie jest jednoznaczna z miłością do komputerów. – Nie jestem wielkim miłośnikiem sprzętu – mówi.– Sporo korzystam z komputera, jednak można powiedzieć, że służy mi on jako maszyna do pisania – wyjaśnia.

– Ważne, żeby robić w życiu to, co się lubi, i rozwijać się każdego dnia – podkreśla gość Kuby Marcinowicza. Dr Jarosław Byrka przyznaje, że wybierając zawód kierował się zamiłowaniem do informatyki, a nie perspektywą wysokich zarobków. Dodaje, że nie można dzielić zawodów na bardziej i mniej opłacalne. – Jeżeli ludzie robią coś na odpowiednim poziomie, to mają duże szanse znaleźć rozsądne zatrudnienie – wyjaśnia.

Dr Jarosław Byrka zajmuje się problemami związanymi z tzw. optymalizacją dyskretną. – Gdy chcemy coś zminimalizować, mówimy o optymalizacji. Na przykład pragnąc osiągnąć jakiś zysk, staramy się optymalizować koszty, czyli zainwestować tyle, ile jest konieczne – tłumaczy. „Dyskretność” polega na tym, że przy rozwiązywaniu problemów akceptujemy tylko dyskretne, tzn. całkowite i nieciągłe rozwiązania. – To tak jak z możliwością skręcenia w prawo lub w lewo. Nie można pójść trochę w prawo i trochę w lewo. Na tym właśnie polega dyskretny wybór – podkreśla gość Czwórki.

Więcej w rozmowie Kuby Marcinowicza z dr Jarosławem Byrkią. Wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku/filmu w ramce po prawej stronie.

ap

Zobacz więcej na temat: Kuba komputery
Czytaj także

Polska informatykami stoi

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2010 17:59
Mamy świetnych naukowców, musimy tylko zadbać o ich rozwój i o to by pozostali w kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jurorzy byli bardzo podzieleni

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2010 12:00
Niektórzy uważali, że nikt nie zasługuje na pierwsza nagrodę - zdradza Adam Harasiewicz, juror Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

E-czytnik zamiast plecaka książek

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2010 18:20
Książka elektroniczna nie zastąpi drukowanej, ale może ją czasem "wyręczyć" – mówi popularyzatorka e-czytelnictwa Magda Walusiak.
rozwiń zwiń