Cyfryzacja Polskiego Radia. Czy Wielka Brytania może być dla nas wzorem?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2013 09:48
Jak Wielka Brytania przechodziła z radia analogowego na DAB+ i czy może być wzorem dla Polski w tym zakresie? Na te i inne pytania dotyczące cyfryzacji odpowiadał w radiowej Czwórce Witold Graboś, wiceszef KRRiT.
Audio
  • Witold Graboś o tym jak Wielka Brytania przechodziła z radia analogowego na DAB+ (Czwórka/Czwarty wymiar)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Polskie Radio/Jakub Szymczuk

Czytaj także Cyfryzacja Polskiego Radia: ciesz się radiem w najlepszej jakości <<<

- Często zdarza się, że przeciwnicy cyfryzacji radiofonii w Polsce posługują się przykładem Wielkiej Brytanii, twierdząc, że ich blisko 20 lat doświadczeń w tym zakresie pokazuje, że jest to proces niepotrzebny - mówił Witold Graboś.

Gość Czórki przekonywał, że ta teza nie jest prawdziwa. Wiceszef KRRiT zaznaczył, że ciężko porównywać technologię sprzed 20 lat do tej obecnej.

- Obecny DAB to trochę inna technologia. DAB+ zaczął się tak na dobra sprawę w 2007, kiedy Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych przyjął ten standard techniczny. Nowa technologia przyjęła się w Europie, ale także w Australii i kilku krajach azjatyckich. Jest to technologia bardzo obiecująca, więc nie można mówić o cyfryzacji radia w Anglii używając tych dwóch różnych nazw - wyjaśnił ekspert.

Obecnie 1/3 czasu wszystkich Brytyjczyków przed radiem to czas spędzony przed radiem cyfrowym. Natomiast ogólnopolski multipleks BBC dociera do ponad 90 procent gospodarstw domowych, a komercyjny do ponad 80 procent. Odbiornik radia cyfrowego ma 42 proc. mieszkańców.

- Jeśli spojrzeć na podstawowy dokument angielski to jednym z warunków wyłączenia tzw. analogu jest osiągnięcie 50 procentowego nasycenia odbiornikami. Jeśli weźmiemy te 42 procent, czyli już bardzo blisko spełnienia określonego kryterium, to można by rzec, że jest bardzo dobrze, a nie bardzo źle - tłumaczył Graboś.

Wyłączenie emisji analogowej w Polsce to odległa przyszłość. W naszym kraju równolegle będzie funkcjonowała emisja cyfrowa i analogowa. Jeśli chodzi o Wielką Brytanię, proces wyłączenia emisji analogowej to kwestia kilku lat.

- W Wielkiej Brytanii wszystko jest prostsze. Choćby dlatego, że graniczy z morzem. Łatwiej uzgadniać wykorzystywanie częstotliwości z falami morskimi, niż z sąsiadami - podkreślił gość Czwórki.

Zapraszamy na stronę dabplus.polskieradio.pl <<<

Od 1 października tego roku wszystkie programy Polskiego Radia nadawane są w systemie DAB+, na razie tylko w aglomeracji Śląskiej i Warszawskiej, ale już niedługo na terenie Polski zaczną pojawiać się kolejne nadajniki.

Cyfryzacja to prawdziwy krok milowy w historii Polskiego Radia. Dzięki cyfrowemu systemowi DAB + odbiorcy nie tylko usłyszą różnicę w jakości dźwięku, ale będą mieli dostęp do bogatszej oferty programowej ( w sumie do 12 programów nadawanych w cyfrowej jakości), a także otrzymają dodatkowe usługi - jak np. możliwość odbioru obrazów multimedialnych.

mr

Czytaj także

Cyfryzacja Polskiego Radia. "To znacząca zmiana jakościowa"

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2013 12:16
Jak mówi wiceprezes zarządu Polskiego Radia Henryk Cichecki, rozpoczęty miesiąc temu proces jest istotnym przedsięwzięciem w dziejach polskiej radiofonii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyfryzacja radia daje odbiorcom nowe możliwości

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2013 14:29
- Proponujemy naszym słuchaczom nową formę dotarcia do fal radiowych. Oprócz kanałów dostępnych do tej pory, pojawiły się dodatkowe programy i funkcjonalności - opowiadał Agnieszce Szydłowskiej w audycji "Radiowy Dom Kultury" rzecznik Polskiego Radia Radosław Kazimierski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyfryzacja Polskiego Radia - co warto wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 10:00
Od 1 października tego roku wszystkie programy Polskiego Radia nadawane są w systemie DAB+, na razie tylko w aglomeracji Śląskiej i Warszawskiej, ale już niedługo na terenie Polski zaczną pojawiać się kolejne nadajniki.
rozwiń zwiń