Jak powstała aplikacja Polskiego Radia na telefony?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2011 08:00
Posiadacze smartfonów iPhone i Android mogą cieszyć się nielimitowanym dostępem do Czwórki! Dostępna jest już oficjalna aplikacja, która przenosi multimedialną treść Polskiego Radia na telefony komórkowe.
Audio
  • Jak powstawała nasza aplikacja? Posłuchaj rozmowy z jednym z jej twórców


Co znajdziemy w aplikacji Polskiego Radia? – Bardzo dużo. Naszym celem było przeniesienie jak największej ilości treści z portalu internetowego – opowiada Dariusz Kocięcki z firmy Looksoft, która realizuje projekty mobilne i stworzyła m.in. aplikację Polskiego Radia.

Przygotowana aplikacja daje użytkownikom dostęp do wszystkiego co oferuje Polskie Radio, bez względu na to gdzie w danej chwili się znajdują. Jedną z najważniejszych funkcji jest możliwość oglądania na żywo Programu Czwartego Polskiego Radia, Czwórki – Radia z Wizją. Jesteśmy jednym z pierwszych w kraju nadawców, którzy udostępniają telewizję live przez telefony komórkowe. Strumień wideo może trafić ze studia Czwórki prosto do Twojego smartfona!

Aplikacja Polskiego Radia wyróżnia się na tle radiowej konkurencji. Oprócz standardowej funkcji słuchania na żywo programów radiowych umożliwia także odsłuchiwanie poszczególnych nagrań i czytanie wszystkich informacji znajdujących się na stronach polskieradio.pl.

Całość już od kilku dni dostępna jest w App Store i Android Markecie.

Jak tworzy się takie aplikacje i jak wygląda droga, którą trzeba przejść od pomysłu do realizacji? Stworzenie mobilnej aplikacji trwa od miesiąca do trzech. – Na początku pojawiła się wyłącznie generalna idea: "Chcemy mieć Polskie Radio w telefonach komórkowych" – opowiada Kocięcki. – Od tego czasu dużo się działo.

Zaczyna się od stworzenia koncepcji. Potem trzeba wymyślić całą resztę. – Dostaliśmy od Polskiego Radia nieszablonowy projekt. Wasza aplikacja nie powiela bowiem wzorców stosowanych przez inne radiostacje – tłumaczy Kocięcki. – Oprócz kanałów na żywo istnieje tu możliwość interakcji ze słuchaczami. Mogą oni głosować w sondach, albo wysłać wiadomości do prowadzącego program.

Potem pojawia się zarys graficzny. – Gdy już uzgodniliśmy finalny kształt tej aplikacji rozpoczęło się programowanie. – opowiada Kocięcki. – To żmudna praca, tworzenie linijek kodów. Poprawiamy, uzupełniamy, a potem ostateczną wersję publikujemy w marketach.

Jak pobrać aplikację? To naprawdę proste.  – Wystarczy wejść do App Store’a bądź Android Marketu, dostępnych w smartfonach. W wyszukiwarkę należy wpisać "Polskie Radio". Wtedy pojawi się nasza aplikacja – tłumaczy Dariusz Kocięcki. – By ją pobrać, wystarczy jedno kliknięcie. Jest absolutnie bezpłatna, więc można z niej śmiało korzystać, nie obawiając się o koszty.

Jedyne, co może obciążyć nasz portfel to transmisja danych, gdy korzystamy z sieci 3G, ale to standard w telefonach komórkowych.

Aplikacja została stworzona na dwie platformy. W przypadku Androida wystarczyło opublikować taką aplikację, by stała się ona dostępna od razu, ale w przypadku firmy Apple, aplikacja musiała zostać zaaprobowana przez korporację, a to trwa do kilkunastu dni.

Nie spoczywamy jednak na laurach. – Chodzi o to, by dotrzeć do jak największej liczby słuchaczy, by w każdym miejscu o każdej porze mieli dostęp do Polskiego Radia – tłumaczy Kocięcki. – Dlatego też będziemy przygotowywać kolejne wersje aplikacji na systemy BlackBerry i na Windows Phone 7.

Apple App Store i Google Android Market.

 

(pg/kd mat. prasowe)

Czytaj także

Polskieradio.pl na twojej komórce

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2011 14:56
Posiadaczy smartfonów zapraszamy do korzystania z oficjalnych aplikacji mobilnych Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czwórka na wizji – mobilnie!

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2011 08:00
Posiadacze smartfonów iPhone i Android mogą cieszyć się nielimitowanym dostępem do Czwórki! Dostępna jest już oficjalna aplikacja, która przenosi multimedialną treść Polskiego Radia na telefony komórkowe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Internet ma już 20 lat. Czy czymś nas jeszcze zaskoczy?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2011 19:23
Wielu ludzi nie wyobraża sobie życia bez dostępu do sieci. Dla niektórych to znakomita, prosta, szybka i tania metoda komunikowania się, dla innych źródło wiedzy, dla jeszcze innych – sposób na nudę lub samotność.
rozwiń zwiń