Międzynarodowa sieć przez 20 lat swojego istnienia zawładnęła ludźmi w większości zakątków świata. A co będzie za kolejne 20 lat? Czy internet będzie rozwijał się równie dynamicznie, jak dotąd?
Dla internautów najważniejszy w sieci jest kontent, czyli treść. Liczy się również jakość zawartych w sieci informacji – wynika z ankiety Microsoftu. – Kontentu jest mnóstwo, ale okazuje się, że stajemy się wybredni – mówi Patryk Góralowski z Microsoftu. – Chcemy coraz lepszej jakości muzyki i filmów, a także programów, czy audycji radiowych na żywo, jak w przypadku "Czwartego wymiaru" w Czwórce.
Dlatego w sieci powstaje coraz więcej serwisów, których właściciele starają się zaspokajać potrzeby wybrednych internautów, oferując jakość filmów HD, czy przestrzenny dźwięk na koncertach live.
Internauci zaczynają też doszukiwać się wiarygodnych informacji. – Ludzie, którzy tworzą dziś internet twierdzą, że droga rozwoju sieci to poprawiająca się jakość informacji, które są tam dostarczane – potwierdza Góralowski. – Z internetu być może będzie można się uczyć, a na pewno będziemy mogli bardziej wierzyć w to, co zostało tam napisane.
Internauci też coraz więcej czytają. Prasa i książki dostępne są w formie zdigitalizowanej.
Dziś królują w sieci także portale społecznościowe. Od sprawdzenia swoich kont na tego typu serwisach zaczynamy dzień i podobnie go kończymy. – Coraz częściej mówi się jednak, że ludzie chcą odchodzić od wielkich skupisk i zakładać małe, lokalne społeczności w sieci – tłumaczy Góralowski. – W przygotowaniu są podobno jednak ciekawsze serwisy internetowe, niż dotychczasowe "społecznościówki".
Z badań, przeprowadzonych przez firmę Microsoft wynika, że internet, mimo wielu zalet, ma też swoje wady. Użytkownicy sieci skarżą się głównie na brak prywatności i obawiają się cyberprzestępczości.
- Trzeba patrzeć na jasne strony internetu – mówi Góralowski. – Ale oczywiście każdy z nas obawia się o swoje dane osobowe i marudzi. Aż ponad 80 procent ludzi w Polsce mówi, że boi się o "własną tożsamość internetową".
Musimy też dbać o to, co zostawiamy po sobie w internecie. Często korzystamy z forów, czatów i stron, na których logujemy się, podając maila i weryfikując go kliknięciem. Wszystkie informacje, które choć raz dostaną się do sieci, będą już w niej na zawsze, dlatego warto zastanowić się, zanim wypełnimy wszystkie rubryki na nieznanej nam dotąd stronie logowania.
(kd)