Internet ma już 20 lat. Czy czymś nas jeszcze zaskoczy?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2011 19:23
Wielu ludzi nie wyobraża sobie życia bez dostępu do sieci. Dla niektórych to znakomita, prosta, szybka i tania metoda komunikowania się, dla innych źródło wiedzy, dla jeszcze innych – sposób na nudę lub samotność.
Audio
Internet ma już 20 lat. Czy czymś nas jeszcze zaskoczy?
Foto: Glow Images/East News

Międzynarodowa sieć przez 20 lat swojego istnienia zawładnęła ludźmi w większości zakątków świata. A co będzie za kolejne 20 lat? Czy internet będzie rozwijał się równie dynamicznie, jak dotąd?

Dla internautów najważniejszy w sieci jest kontent, czyli treść. Liczy się również jakość zawartych w sieci informacji – wynika z ankiety Microsoftu. – Kontentu jest mnóstwo, ale okazuje się, że stajemy się wybredni – mówi Patryk Góralowski z Microsoftu. – Chcemy coraz lepszej jakości muzyki i filmów, a także programów, czy audycji radiowych na żywo, jak w przypadku "Czwartego wymiaru" w Czwórce.

Dlatego w sieci powstaje coraz więcej serwisów, których właściciele starają się zaspokajać potrzeby wybrednych internautów, oferując jakość filmów HD, czy przestrzenny dźwięk na koncertach live.

Internauci zaczynają też doszukiwać się wiarygodnych informacji. – Ludzie, którzy tworzą dziś internet twierdzą, że droga rozwoju sieci to poprawiająca się jakość informacji, które są tam dostarczane – potwierdza Góralowski. – Z internetu być może będzie można się uczyć, a na pewno będziemy mogli bardziej wierzyć w to, co zostało tam napisane.

Internauci też coraz więcej czytają. Prasa i książki dostępne są w formie zdigitalizowanej.

Dziś królują w sieci także portale społecznościowe. Od sprawdzenia swoich kont na tego typu serwisach zaczynamy dzień i podobnie go kończymy. – Coraz częściej mówi się jednak, że ludzie chcą odchodzić od wielkich skupisk i zakładać małe, lokalne społeczności w sieci – tłumaczy Góralowski. – W przygotowaniu są podobno jednak ciekawsze serwisy internetowe, niż dotychczasowe "społecznościówki".

Z badań, przeprowadzonych przez firmę Microsoft wynika, że internet, mimo wielu zalet, ma też swoje wady. Użytkownicy sieci skarżą się głównie na brak prywatności i obawiają się cyberprzestępczości.

- Trzeba patrzeć na jasne strony internetu – mówi Góralowski. – Ale oczywiście każdy z nas obawia się o swoje dane osobowe i marudzi. Aż ponad 80 procent ludzi w Polsce mówi, że boi się o "własną tożsamość internetową".

Musimy też dbać o to, co zostawiamy po sobie w internecie. Często korzystamy z forów, czatów i stron, na których logujemy się, podając maila i weryfikując go kliknięciem. Wszystkie informacje, które choć raz dostaną się do sieci, będą już w niej na zawsze, dlatego warto zastanowić się, zanim wypełnimy wszystkie rubryki na nieznanej nam dotąd stronie logowania.

(kd)

Czytaj także

Internet miał być tajnym projektem wojskowym

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2011 12:38
Internet słusznie kojarzy się ze stronami WWW, jednak mało osób wie, że stworzony on został, jako metoda komunikacji pomiędzy wojskowymi komputerami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wychowanie seksualne przez internet? To może być skuteczne

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2011 10:08
Początek wakacji, młodzi ludzie wyjeżdżają ze znajomymi daleko od domów. To dobry czas, by doedukować nastolatki w zakresie życia seksualnego. Jak najłatwiej trafić do dorastającej młodzieży? Przez internet.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskieradio.pl na twojej komórce

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2011 14:56
Posiadaczy smartfonów zapraszamy do korzystania z oficjalnych aplikacji mobilnych Polskiego Radia.
rozwiń zwiń