Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Krótkofalowca. 18 kwietnia członkowie wszystkich organizacji stowarzyszonych w IARU (International Amateur Radio Union) obchodzą swoje święto, bo właśnie tego dnia w 1925 roku powołano międzynarodowy związek organizacji krótkofalarskich.
Powołanie międzynarodowej organizacji okazało się dużym sukcesem organizacyjnym. Od samego początku IARU reprezentowała interesy nadawców wobec administracji, co zaowocowało dostępem do pasm krótkich HF i ultrakrótkich VHF.
Polski Związek Krótkofalowców, który jest członkiem IARU powstał 24 lutego 1930 roku w Warszawie. PZK jest organizacją, skupiającą osoby zainteresowane różnymi formami łączności radiowej i wykorzystaniem ich dla rozwoju własnego i dobra społecznego. Prezesem Polskiego Związku Krótkofalowców jest Piotr Skrzypczak (znak- SP2JNR). – SP2JNR to jest więcej niż nazwisko. Drugiego SP2JNR na świecie nie ma. Piotrów Skrzypczaków ja znam już dwóch, pewnie jest ich więcej – tłumaczył gość Jedynki – i dodał, że SP2JNR to jego "krótkofalarskie" nazwisko.
Jak tłumaczył, pierwsze dwie litery i cyfra oznaczają okręg. Polska na użytek PZK podzielona została na dziewięć okręgów.- Ja mieszkam w Bydgoszczy wiec mam SP2. Gdybym przeprowadził się do Poznania powinienem mieć SP3, w Warszawie SP5 - wyjaśniał Piotr Skrzypczak.
Jego przygoda z krótkofalarstwem rozpoczęła się w czasach PRL-u. – Wcześniej zajmowałem się modelarstwem lotniczym i zawsze chciałem budować modele sterowane radiem - opowiadał gość "Sygnałów Dnia|. Aby zdobyć licencję na budowę zdalnie sterownych modeli zapisał się na kurs krótkofalowców. – Po mniej więcej pół roku niedzielnego kursu, zdałem egzamin i dostałem kategorię A, czyli pozwolenie klasy pierwszej, uprawniające do pracy na wszystkich pasmach – opowiadał.
Na świecie jest około 3 mln krótkofalowców, w Polsce ich liczbę szacuje się na 15 tys., z tego około jedna trzecia jest zrzeszona w PZK. Krótkofalarstwo to hobby polegające na nawiązywaniu łączności radiowych na wydzielonych pasmach radiowych. Miłośnicy tej formy komunikacji wykorzystują do tego radiostacje i anteny, które często sami konstruują, a tym samym wpływają na rozwój technologii. Wspierają także społeczeństwo podczas katastrof i klęsk żywiołowych m.in. odbierając wezwania o pomoc czy przekazując najważniejsze informacje.
Nadają na wszystkich rodzajach fal radiowych - od mikrofal aż po fale długie. Wytrawny krótkofalowiec, dysponujący dobrej klasy sprzętem, potrafi połączyć się z dowolnym miejscem na świecie, jeśli i tam będzie osoba nasłuchująca wiadomości w eterze.
Obecnie w łączności wykorzystując zarówno stare technologie, np. znakami Morse'a, jak również najnowsze, cyfrowe metody przekazu fonii i wizji. Miłośnicy krótkofalarstwa nie ograniczają się do kontaktowania się ze sobą w celach towarzyskich. Często urządzane są zawody. W tym przypadku chodzi o nawiązanie w określonym czasie jak największej liczby połączeń z ich uczestnikami. Kryterium oceny tej rywalizacji jest liczba połączeń i ich jakość - jedynie bezbłędne są brane pod uwagę. Tego typu zawody odbywają się na szczeblach krajowych i międzynarodowych.
W szeregach IARU byli i są wybitni ludzie znani nie tylko jako krótkofalowcy, m.in. laureat Nagrody Nobla fizyk Joe Taylor, aktor Marlon Brando, król Jordanii Husain, wielu kosmonautów.
Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski
(mb)
Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Piotr Skrzypczak" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie. Tam również nagranie wideo rozmowy.
"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.
"Sygnały Dnia" na antenie TVP HD codziennie (oprócz niedziel) dwukrotnie: o godz. 7.15 i o 8.15.
Przebieg rozmów można też śledzić na naszej stronie. Wystarczy kliknąć boks Sygnały Dnia Transmisja wideo w prawym, górnym rogu strony.