Posłuchaj relacji z pierwszych misji kosmicznych na świecie

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2012 09:00
O kosmosie ostatnio sporo się mówi, głównie ze względu na misję łazika Curiosity. To nie są jednak pierwsze próby podbicia sfery pozaziemskiej. O każdej z tych poprzednich informowało Polskie Radio. Czwórka zagląda do jego archiwów. Oto fragmenty kultowych audycji, dzięki którym Polacy na bieżąco niemal mogli śledzić zdobywanie kosmosu przez człowieka.
Audio

Wszystko zaczęło się już w latach 60., w Rosji i Stanach Zjednoczonych. Polskie Radio nadawało na ten temat materiały w programie "7 dni w kraju i na świecie".


- W kosmosie tłok robi się coraz większy - mówił wówczas redaktor prowadzący tę audycję. - W poniedziałek z Przylądka Canaveral startuje Ranger 4, we wtorek - na orbitę okołoziemską wchodzi nowy radziecki sputnik Kosmos 3, w czwartek niebo szturmują nowe satelity: radziecki Kosmos 4 i angielsko-amerykański UKA1. Tego samego dnia rozgłośnie radiowe podały, iż rakieta Ranger 4 rozbiła się na drugiej stronie księżyca.

Potem były kolejne loty, kolejne misje i kolejne odkrycia, a nasi dziennikarze niestrudzenie informowali obywateli o tym, co dzieje się w tej niezbadanej przestrzeni. Przełomowym wydarzeniem był wspólny lot Amerykanów i Rosjan w 1975 roku. Była to pierwsza taka misja, a Polaków o poczynaniach kosmonautów o postępach tej misji również informowało Polskie Radio.

Dowiedz się, co mówili na ten temat na przestrzeni lat dziennikarze Polskiego Radia i posłuchaj unikatowych nagrań rozmów z kosmonautami, którzy w tamtym czasie zdobywali przestrzeń pozaziemską.

50 lat badań kosmosu: Posłuchaj archiwalnych audycji!

(kd)

Czytaj także

FOMO. Czy to już choroba? (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2012 23:00
Dwie godziny poza internetem. Tymczasem ktoś mógł zamieścić coś na Twojej tablicy na Facebooku. Więc szybko włączasz internet na smartfonie i sprawdzasz powiadomienia. Jeśli nie ma połączenia, irytujesz się. Czy to Cię dotyczy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Technologia w służbie osobom niewidomym i słabowidzącym

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2012 18:40
Specjalne okulary, urządzenia emitujące dźwięk, testery koloru albo czujniki poziomu cieczy, które umożliwiają osobom niewidomym normalnie funkcjonowanie – na to liczyć mogą niepełnosprawni, by ich życie było choć trochę łatwiejsze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wieloplatformowe aplikacje mobilne – nowy trend, który zawładnie rynkiem?

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2012 18:39
Posiadacze smartfonów często nie zdają sobie sprawy nawet z tego, z jakiego systemu operacyjnego korzystają, nie mówiąc już o tym, na jakich zasadach działają ściągane przez nich aplikacje. Tymczasem na rynku pojawił się zupełnie nowy trend: jedno oprogramowanie dostępne dla wszystkich platform.
rozwiń zwiń