Henryk Sawka: umiem narysować konia od ogona

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 12:50
Rysunek to forma sztuki, ale i komunikacji. Jak swoje przygody z tą dziedzina sztuki rozpoczynali najwięksi sprawdzamy w Czwórce.
Audio
  • Henryk Sawka opowiada o swoich pierwszych rysunkach (Czwórka/Stacja Kultura)
  • Henryk Sawka opowiada jak wykorzystywał swoje rysunki i od czego najlepiej zacząć przygodę z rysowaniem - materiał Kasi Oklińskiej (Czwórka/Stacja Kultura)
Henryk Sawka
Henryk Sawka Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

Coraz częściej posługujemy się językiem obrazkowym, a nie pisanym, z tego powodu wszyscy powinniśmy chwycić za kredki i puścić wodze fantazji - przekonują redaktorzy "Stacji Kultura". Dodatkowo kredki i rysowanie rozwijają wyobraźnię, postrzeganie i logiczne myślenie. W nowym cyklu Czwórki będziemy patrzeć na ręce wielkim artystom, którzy niekoniecznie lubili rysować gdy byli młodzi.
Henryk Sawka - zaczynał od gwoździa
Okazuje się, że brak narzędzi nie jest powodem, żeby nie rysować. - Nie wiem jak to się stało, bo stało się w momencie, gdy dorwałem gwóźdź i nim porysowałem łóżko - mówi Henryk Sawka. - To były pierwsze, naturalne, atawistyczne odruchy.
Po rysunkach gwoździem, za pomocą którego powstawały bryły i domki, Henryk Sawka sięgnął po książkę do zootechniki, tym razem nie po to, by książką malować, a by ją kopiować. - Zaczynałem od tego, że rysowałem konie. W domu był podręcznik do zootechniki, tam były wszystkie rasy koni. Ja kopiowałem te rysunki, a każda sztuka zaczyna sie od kopiowania - przyznaje. - Kopiowałem i naśladowałem, doszedłem do takiej wprawy, że mogę konia narysować od głowy, od grzywy, tylnej nogi czy ogona, jak kto chce.
Jakiś czas później w życiu Henryka Sawki przyszedł czas na rysunek satyryczny, ale do tego, jak przyznaje, musiał dojrzeć.

Posłuchaj również rozmowy Kasi Oklińskiej o tym, jak Henryk Sawka wykorzystywał swoje rysunki.

(pj)


Czytaj także

Pągowski: w Polsce brakuje dobrego słowa i obrazu

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 10:40
Andrzej Pągowski swoimi plakatami przez wiele lat opowiada historię naszego kraju, ale także, jak sam mówi, wyraża oczekiwania wobec społeczeństwa. Swoją twórczość i jej przekaz adresuje do Polaków, by zmienić gusta tych, którzy lubią brzydkie rzeczy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przyloty i odloty duńskiego fotografa

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2013 14:14
Jacob Aue Sobol jest członkiem legendarnej agencji fotograficznej Magnum. To jeden z najważniejszych współczesnych twórców fotografii czarno-białej. Autor przejmujących zdjęć, które realizuje w podróży.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ikona stylu, król reportażu, pisarka z duszą dziecka - wspominamy ludzi kultury i sztuki

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2013 09:30
Listopadowe święto dla dziennikarzy "Kontrkultury" stało się okazją, żeby powspominać wybitne postaci ze świata kultury i sztuki. Kapuściński, Lindgren, Dali, Piaggi - bez nich świat nie byłby taki, jaki jest.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Mleczko: kiedy pytają mnie o inspiracje, mam ochotę zabić

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2013 13:34
- Wieloznaczność tytułu najnowszej książki samego mnie rozczula, ponieważ ociera się i o erotykę, i o to, jakie głupoty gadają czasami ludzie - mówi Andrzej Mleczko. Znany rysownik sprezentował fanom kolejną porcję satyry na Polskę i nas samych.
rozwiń zwiń