Tadeusz Różewicz - noblista bez Nobla

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 13:00
Krytycy mówili, że Tadeusz Różewicz miał ogromnego pecha, dlatego że tworzył w tym samym czasie, co Czesław Miłosz i Wisława Szymborska. Gdyby nie to, prawdopodobnie zostałby laureatem nagrody Nobla.
Audio
  • Tadeusz Różewicz w teatrze i filmie - materiał Kasi Oklińskiej (Czwórka/Stacja Kultura)
Tadeusz Różewicz został uhonorowany tytułem doktora honoris causa Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi
Tadeusz Różewicz został uhonorowany tytułem doktora honoris causa Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w ŁodziFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

24 kwietnia zmarł jeden z najwybitniejszych polskich dramaturgów, eseistów, poetów - Tadeusz Różewicz. Kasia Oklińska, Czwórkowa reporterka, podkreśla, że zajmował się wieloma rzeczami, tworzył na wielu polach. Interesował się m.in. teatrem, poezją, a także filmem.
- On był więcej niż dramatopisarzem, był wizjonerem teatru i w dużej mierze reformatorem teatru - mówi Tomasz Kubikowski, przyjaciel poety z Teatru Narodowego w Warszawie. - W jego tekstach pisanych dla sceny, zawierały się pewne pomysły na kształt przedstawienia, czasem sugestie, czasem mocno zarysowane propozycje.
Najczęściej wspominanym dramatem autorstwa Tadeusza Różewicza jest "Kartoteka". Jednak warto pamiętać, jak podkreśla Kubikowski, że jego dorobek jest ogromy i szalenie różnorodny. - Składają się na niego takie dramaty jak "Stara kobieta biesiaduje", późne sztuki w rodzaju "Pułapki", te bardzo mocno związane z II wojną światową np. "Do piachu", czy mniej bolesna komedia "Spaghetti i miecz" oraz komedie obyczajowe z lat 60. - wymienia. 
Krytyk teatralny Bartłomiej Miernik zwraca szczególną uwagę na twórczość Tadeusza Różewicza z lat 60., teksty, które można określić przynależnymi do czasów komunizmu tak bardzo, że dziś trudno jest je pokazać na scenie. Mimo to w Polsce nie ma sezonu teatralnego bez sztuk Tadeusza Różewicza.

Dowiedz się więcej o Tadeuszu Różewiczu.

Teatr to oczywiście nie jedyny rozdział w twórczości zmarłego poety. Błażej Hrapkowicz, krytyk filmowy, zwraca uwagę na powiązania Różewicza ze światem filmu. Podkreśla współpracę literata z jego bratem, Stanisławem, filmowcem. - Związki Tadeusza Różewicza z kinematografią były jakby częścią tamtej struktury. W PRL-u istniały zespoły filmowe, które miały kierownika literackiego i współpraca między literatami, a filmowcami była bardzo ścisła - opowiada Hrapkowicz.
Tadeusz Różewicz realizował się na wielu polach. Jak mówi Tomasz Kubikowski: przede wszystkim był człowiekiem wspaniałym, z którym przebywanie dawało szczęście.
(pj / ac)

Czytaj także

Różewicz i Miłosz w rozmowie o życiu

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 03:00
Jak wiadomo Tadeusz Różewicz nie lubił udzielać wywiadów dziennikarzom, a te które udało się zarejestrować są zdawkowe. Tym bardziej prawdziwym skarbem jest rozmowa, którą z tej wyjątkowej okazji Państwu prezentujemy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmarł Tadeusz Różewicz. "Świat stracił jednego z największych poetów"

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 17:19
Tadeusz Różewicz zmarł we Wrocławiu w wieku 92 lat. Był autorem ponad 50 tomów wierszy, przetłumaczonych na kilkadziesiąt języków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmarł Tadeusz Różewicz. Miał 92 lata

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2014 10:18
Tadeusz Różewicz, wybitny poeta, pisarz, prozaik i scenarzysta, zmarł 24 kwietnia. Miał 92 lata.
rozwiń zwiń