Urodził się w Radomsku 9 października 1921 roku. Pierwsze utwory publikował przed 1939 rokiem, między innymi w czasopismach "Pod znakiem Marii" i "Czerwone Tarcze". Jednak za debiut Różewicza uważa się, wydany po wojnie, zbiór wierszy pt. "Niepokój".
W czasie II wojny światowej Tadeusz Różewicz walczył m.in. na terenach Radomszczyzny, a także w Częstochowie. W tym czasie pisał wiersze i zajmował się dziennikarstwem.
Tadeusz Różewicz był laureatem nagrody Ministra Kultury i Sztuki, nagrody Wielkiej Fundacji Kultury i Złotego Berła, czyli nagrody ustanowionej przez Fundację Kultury Polskiej i przyznanej za całokształt twórczości oraz wielu innych wyróżnień.
Posłuchaj także: Rozmowa Tadeusza Różewicza z Czesławem Miłoszem <<<
Różewicz jest autorem ponad 50 tomów wierszy przetłumaczonych na kilkadziesiąt języków. Do jego najważniejszych zbiorów poetyckich należą: debiutancki "Niepokój" oraz "W łyżce wody", "List do ludożerców", "Twarz" i "Równina". Pisał także opowiadania i dramaty oraz scenariusze teatralne.
Tadeusz Różewicz w 1956 roku/fot. PAP/b.d.
Dyrektor Wydziału Kultury wrocławskiego magistratu Jarosław Broda wspomina Tadeusza Różewicza jako wnikliwego obserwatora, komentatora współczesnego życia, osobę chcącą zachować autonomię, stroniącą od celebry i wielkich publicznych wystąpień.
- Tadeusz Różewicz był Honorowym Obywatelem Wrocławia, kimś niebywale ważnym dla wrocławskiej kultury. To było zawsze zauważane i doceniane - mówi rozmówca Kuby Kukli.
Poeta do Wrocławia przeprowadził się w 1968 roku, spędził tam prawie połowę swojego życia. Po mieście do dziś krążą legendy o tym, jak Tadeusz Różewicz modyfikował teksty swoich dramatów wystawianych na teatralnych deskach. Pojawiał się często na próbach np. u reżysera Kazimierza Brauna, brał aktywny udział w powstawaniu spektakli. - Mimo tego zaangażowania, konsekwentnie, wolał być na próbie generalnej swojej sztuki, niż na premierze - wspomina Broda.
Różewicza łączyły ciepłe kontakty z prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem. Już dziś wiadomo, że zgodnie z życzeniem zmarłego poety, we Wrocławiu nie powstanie ani pomnik, ani ławeczka Różewicza. - Będziemy chcieli zrobić wszystko co można, żeby twórczość Tadeusza Różewicza jeszcze mocniej zaznaczyć w naszym życiu kulturalnym - podsumowuje przedstawiciel Wrocławia.
Twórczością wybitnego poety do dziś inspirują się młodzi artyści, nie tylko literaccy. Jego wiersze w swoich raperskich utworach wykorzystała m.in. Karolina Cicha. Zespół folkowy Dagadana zaś na swojej ostatniej płycie przypomina poezję brata Tadeusza Różewicza - Janusza.
Czytaj także wywiad z zespołem Dagadana o twórczości Janusza Różewicza <<<
(kd/pj)