"Zaczęło się 4 czerwca" - podziel się wspomnieniami

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2014 12:00
W 25. rocznicę wolnych wyborów wystartował projekt "Moja zmiana - zaczęło się 4 czerwca". Pomysłodawczynie przedsięwzięcia, Hanna Bogoryja-Zakrzewska i Katarzyna Błaszczyk ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, zbierają wspomnienia Polaków z okresu transformacji, która diametralnie zmieniła ich życie.
Audio
  • Hanna Bogoryja-Zakrzewska i Katarzyna Błaszczyk ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia opowiadają o akcji "Moja zmiana. Zaczęło się 4 czerwca 1989", a także wspominają ówczesne lata (Czwórka/Stacja Kultura)
W cieniu wielkiej polityki Polacy starali się prowadzić normalne życie. Jak wyglądało Wasze?
W cieniu wielkiej polityki Polacy starali się prowadzić normalne życie. Jak wyglądało Wasze?Foto: PAP/Wojciech Szabelski

Organizatorki akcji przyznają, że nie jest ona skierowana wyłącznie do osób, które ten moment pamiętają, ale także do tych znacznie młodszych. - Chcemy sprawić, by ludzie mogli dzielić się wspomnieniami o tym, jak wyglądało ich życie przed i po 4 czerwca 1989 roku. By można było zobaczyć, jak zmieniła się polska rzeczywistość po tym dniu. Ale chodzi nam także o to, żeby zachęcić młodych ludzi, by zapytali swoich rodziców i dziadków o tę część naszej historii - tłumaczy Katarzyna Błaszczyk.

Czytaj także: Twoja zmiana - opowiedz nam o życiu w wolnej Polsce <<<

Często wspomnienia, które mamy wydają nam się trywialne. Żałujemy, że wiążą się po prostu ze zwykłą, szarą codziennością, zamiast dotyczyć "spraw wielkich": dotknęło nas podniesienie cen chleba, zbieraliśmy papierki po czekoladach, powstały pierwsze kantory i wypożyczalnie kaset wideo. Nosiło się kolorowe bluzy dresowe, a mięso na ulicach sprzedawano z polówek.

Ale jak przyznaje Hanna Bogoryja-Zakrzewska, reportażystka Polskiego Radia, o to właśnie chodzi. Bo z tych scen składa się obraz pewnej rzeczywistości, polskiej rzeczywistości lat 80. i początku lat 90. - Gdy o tym dziś opowiadamy, buzie nam się przecież śmieją - mówi gość Czwórki. - To po pierwsze wskazuje, że początki transformacji w Polsce wcale nie były takie okropne, a po drugie jest ważne, bo jeśli dziś tych historii nie opowiemy, za parę lat nikt nie będzie o nich wiedział. Ludzie będą myśleli, że świat zawsze wyglądał tak, jak dziś, a to nie prawda.

Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia 4 czerwca 1989 <<<

fot.
fot. Polskie Radio

Jak mówią obie organizatorki akcji, pojawiają się głosy, by nie wybielać tamtego okresu, mówić także o złych rzeczach, bo "przecież było nam bardzo ciężko". - Cieszymy się z listów ludzi, którzy pisząc nam to, podają fakty, przekazują swoje konkretne wspomnienia, nawet, jeśli nie są one pozytywne. Bo zależy nam na tym, by usłyszeć głosy z obu stron - mówi Bogoryja-Zakrzewska.

Akcja "Zaczęło się 4 czerwca" potrwa do 20 czerwca. Do tego czasu swoje wspomnienia można opisywać bądź nagrywać i przesłać na adres listy@polskieradio.pl . By dowiedzieć się więcej m.in. o wspomnieniach obu reportażystek z lat 80. i 90. posłuchaj nagrania z rozmowy z Hanną Bogoryją Zakrzewską i Katarzyną Błaszczyk.

(kd/mp)

Czytaj także

Na Bazarze Różyckiego można było kupić wszystko

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2013 19:50
W 1959 roku to miejsce tętniło życiem.- Takie masy, jakie przepływają przez to targowisko, rzadko można gdziekolwiek spotkać - mówił napotkany klient.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Świdrak i jego wspomnienia o stanie wojennym

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 13:39
32 lata temu, 13 grudnia 1981 roku w Polsce wprowadzono stan wojenny. Krzysztof Świdrak, autor książki "13 wspomnień ze stanu wojennego" miał wówczas 14 lat. W Czwórce opowiadał o tamtym dniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

25 lat wolności w Polsce. Najważniejsze momenty

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 19:20
Co zmieniło się w naszym kraju po 4 czerwca 1989 roku? Z jakimi wydarzeniami będzie się nam kojarzył ten okres? Kto jest symbolem nowej, wolnej Polski? Posłuchajcie wspomnień dziennikarzy Polskiego Radia oraz wybitnych postaci świata sztuki, kultury, polityki i finansów.
rozwiń zwiń