Maria Seweryn zauroczona Murakamim

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2014 07:00
Marię Seweryn znamy z licznych ról w spektaklach teatralnych. Niedawno zajęła się też reżyserią. Jednak okazuje się, że teatr to nie jedyna pasja aktorki. Od lat wciąga ją literatura, w Czwórce zdradza, iż "właśnie jest w samym środku Murakamiego".
Audio
  • Idealna lektura na lato według Marii Seweryn (Czwórka/Stacja Kultura)
Maria Seweryn w studiu Czwórki
Maria Seweryn w studiu CzwórkiFoto: Czwórka

Wakacje trwają na całego. Wielu odpoczywa od szkoły, studiów, inni czekają na upragniony urlop. Mole książkowe letni czas z pewnością wykorzystają, by nadrobić zaległości w lekturach, a nowości na księgarnianych półkach nie brakuje.

Maria Seweryn, aktorka i założycielka Och-Teatru w Warszawie, przekonuje, że czasem warto sięgnąć po powieść, która na rynku jest już od kilku lat. Tak swoją przygodę zaczęła z literaturą Harukiego Murakamiego.

Przeczytaj także: Haruki Murakami - nietypowy pisarz japoński

/

- Jestem w samym środku Murakamiego, którego poznałam niedawno. Nie czytałam jego książek wcześniej i zaczęłam lekturę od "1Q84", które absolutnie mnie pochłonęło - zdradza na antenie Czwórki. - Teraz przeczytałam "Tańcz, tańcz, tańcz", które opowiada o niezwykłej samotności. Jest to opowieść o mężczyźnie, który przez pół roku po rozwodzie nie wychodził w ogóle z domu i powoli zaczyna wracać do życia i aktywności.

Sprawdź, jakie książki na wakacje poleca Magdalena Różczka

Maria Seweryn zaznacza, że bohater tej powieści Harukiego Murakamiego do życia wraca sam, dlatego to życie i światy, które spotyka nie są do końca realne. - Te rzeczywistości są bardzo wyraźne, ale nie są światami realnymi. Wyobraźnia tego bohatera się nie kończy - mówi aktorka. - Podczas lektury zastanowiło mnie, na czym polega straszność samotności. Człowiekowi, żeby wiedział gdzie są granice rzeczywistości świata potrzeba drugiego człowieka, by się z nim skonfrontować.

Haruki Murakami jest autorem, którego trudno sklasyfikować. Zdaniem Seweryn nikt  tak nie nazwał i nie opisał samotności, jaki robi to Haruki Murakami. - Dla mnie on otwiera taki świat, w którym ja się czuję bardzo spokojnie i prawdziwie. Ten świat jest bezkompromisowy w swoim znaczeniu i nazywaniu. Murakami to autor, który nie ma złudzeń.

(pj / ac)

Czytaj także

Grażyna Plebanek - polska twarz w Brukseli

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2014 18:56
Debiutowała w 2005 roku książką "Dziewczyny z Portofino", a obecnie promuje już szóstą powieść pt. "Bokserka". Grażyna Plebanek niezmiennie koncentruje się na relacjach pomiędzy kobietami, a od kilku już lat pisze z Brukseli, gdzie zamieszkała i doczekała się billboardu ze swoim wizerunkiem na jednej ze stacji metra.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Królowe, kochanki i anarchistki - kobiety, które zawładnęły Europą

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2014 10:00
Fascynujące kobiety: władczynie, ale także żony i kochanki. Ich losy postanowił spisać dziennikarz i historyk Jean des Cars w książce "Kobiety, które zawładnęły Europą". - Każda z nich była wyjątkowa, choć nie o każdej słyszał świat - mówi pisarz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paul Polansky - outsider z dużą mocą

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2014 16:00
Paul Polansky to człowiek, który niczego i nikogo się nie boi. Słucha jedynie tego, co podpowiada mu moralność i poczucie sprawiedliwości. Z okazji polskiej premiery jego tomu wierszy "Bezdomny pies. Zapiski walczącego świra", odbędzie się spotkanie z tym wyjątkowym bojownikiem o prawa człowieka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michalina Wisłocka - zapomniana "pani od seksu"

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2014 11:00
Książka Michaliny Wisłockiej "Sztuka kochania", wydana w 1976 roku, rozeszła się w rekordowym nakładzie. W Czwórce zagościła Violetta Ozminkowski, autorka biografii "Michalina Wisłocka. Sztuka kochania gorszycielki".
rozwiń zwiń