Królowe, kochanki i anarchistki - kobiety, które zawładnęły Europą

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2014 10:00
Fascynujące kobiety: władczynie, ale także żony i kochanki. Ich losy postanowił spisać dziennikarz i historyk Jean des Cars w książce "Kobiety, które zawładnęły Europą". - Każda z nich była wyjątkowa, choć nie o każdej słyszał świat - mówi pisarz.
Audio
  • Jean des Cars opowiada o swojej pracy dziennikarskiej i książce "Kobiety, które zawładnęły Europą" (Czwórka/Kontrkultura)
Portret carycy Katarzyny II pędzla Alexander Roslin, obraz znajduje się w Państwowym  Muzeum Ermitażu  w Sankt Petersburgu
Portret carycy Katarzyny II pędzla Alexander Roslin, obraz znajduje się w Państwowym Muzeum Ermitażu w Sankt PetersburguFoto: Alexander Roslin/domena publiczna

Katarzyna Medycejska, Krystyna Królowa Szwedzka, Maria Antonina, a także cesarzowa Austrii Zyta - to tylko niektóre z kobiet, których losy des Cars zawarł na kartach swojej książki "Kobiety, które zawładnęły Europą". Autor opisuje w niej losy niezwykłych pań, żyjących w XVI wieku, ale także dziś.

- Na ten temat naprowadziła mnie moja praca, czyli dziennikarstwo. Zawód ten wykonuję od 40 lat i współpracowałem ze wspaniałymi ludźmi, którzy nauczyli mnie jednej rzeczy: każdą historię należy dobrze opowiedzieć - mówi des Carse w rozmowie z Czwórką. - I dlatego dziś, zanim wybiorę się w konkretne miejsce, by tam pozyskać informacje, dotyczące interesującej mnie postaci, wcześniej zbieram wszelkie możliwe informacje na jej temat.

Okładka
Okładka książki

Dzięki mrówczej pracy i mozolnemu poszukiwaniu informacji des Cars stworzył tym razem prawdziwe literackie dzieło. - Gdy w 1975 roku zacząłem pisać książki doskonale znałem już historię Europy. I tą metodą pracuję do dziś - mówi pisarz. - Wciąż czytam mnóstwo gazet, uzupełniam wiedzę, kontaktuję się z autorytetami historycznymi i cały czas robię notatki. Bo istotą dobrego dziennikarstwa jest to, by wiedzieć, gdzie szukać informacji i umieć je szybko pozyskiwać, a potem selekcjonować.

Jak przyznaje des Cars, podczas pisania książki, ważne jest nieustanne myślenie o czytelnikach. - Mój ojciec zawsze powtarzał, że literatura powinna być skonstruowana tak, by dostarczać ludziom rozrywki - mówi pisarz. Ale równie ważna, jak forma jest treść publikacji. Dlatego des Carse długo dobierał postacie, które opisał. - Ten wybór jest zdecydowanie subiektywny. W moim zestawieniu wszystkie kobiety są wyjątkowe, ale nie każda z nich była znana - mówi des Cars.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy z pisarzem i dziennikarzem Jeanem des Carsem z audycji "Kontrkultura".

(kd, pg)

Czytaj także

Agnieszka Drotkiewicz: dużo zawdzięczam polskiemu morzu

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2014 12:00
Właśnie ujrzała światło dzienne jej najnowsza książka pt. "Nieszpory". Zdaniem dziennikarzy Czwórki to powieść, którą warto czytać na głos. - Pisząc ją wielokrotnie sama czytałam sobie tekst w ten sposób. Ważna był dla mnie jego melodia - opowiada w Czwórce Agnieszka Drotkiewicz, pisarka, dziennikarka, publicystka. - Teraz z ciekawością czekam na głosy czytelników.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tolkien - zgryźliwiec, który chciał być hobbitem

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 15:00
John Ronald Reuel Tolkien był za sprawą "Władcy Pierścieni" jednym z prekursorów współczesnej literatury fantasy. Fikcja fascynowała go nie tylko na papierze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Takeshi. Cień śmierci" - miłość i zdrada w średniowiecznej Japonii

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 11:30
Niedawno światło dzienne ujrzała książka Mai Lidii Kossakowskiej pt. "Takeshi. Cień śmierci". - To wcale nie jest krwawa lektura - przekonuje autorka. - Raczej historia o miłości i zemście.
rozwiń zwiń