Kowaleczko-Szumowska: powstańcy wciąż mają cudowne poczucie humoru

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 09:30
Pisząc książkę "Galop '44" Monika Kowaleczko-Szumowska bazowała na wspomnieniach powstańców. - Niektóre z nich były urzekające. Proste i pełne poczucia humoru - opowiada pisarka.
Audio
  • Monika Kowaleczko-Szumowska - jej rozmowy z uczestnikami Powstania Warszawskiego i pisanie książki "Galop '44" (Czwórka/Stacja Kultura)
Żołnierze Armii Krajowej w czasie Powstania Warszawskiego
Żołnierze Armii Krajowej w czasie Powstania Warszawskiego Foto: Eugeniusz Lokajski/Wikimedia Commons/CC

Okładka
Okładka książki
"Galop '44"

"Galop ‘44" to zderzenie dwóch rzeczywistości - obecnej i powstańczej, opowieść o dwóch chłopcach, którzy nieopacznie, kanałem pod Muzeum Powstania Warszawskiego, przenoszą się w czasie, w przeszłość. Trafiają w wir dramatycznych wydarzeń. W walczącej Warszawie poznają smak zwycięstwa i gorycz porażki, dowiadują się, czym jest męstwo, prawdziwa przyjaźń i wielka miłość.

Choć na temat Powstania Warszawskiego napisano już wiele książek, ta jest jedną z nielicznych, dedykowanych młodzieży. - W książce opisałam historię Powstania Warszawskiego, widzianą oczami dzieci z XXI w. - opowiada Monika Kowaleczko-Szumowska. - To powieść, bazująca na rzeczywistych wspomnieniach powstańców. Od siebie dodałam wyłącznie głównych bohaterów, chłopców z XXI w. Są wzorowani na współczesnych dzieciach.

Kowaleczko-Szumowska, by napisać tę książkę spędzała w Muzeum Powstania Warszawskiego prawie każdy dzień. Pracowała przez kilka lat, po dwie godziny dziennie. Słuchała nagrań wspomnień ludzi, którzy przeżyli powstanie i dziś przyznaje, że wiele z tych historii po prostu ją urzekło.

Czytaj także: Powstanie Warszawskie w memach - przekroczenie granicy dobrego smaku? <<<

/

- Są bardzo proste, pozytywne. Z humorem opisują bardzo dramatyczne przeżycia tych ludzi - mówi gość "Stacji Kultura". - Powstańcy, których dziś spotykam i poznaję, mają wspaniałe poczucie humoru, które automatycznie mi się udziela. Można odnieść wrażenie, że oni mają nadal po 17 lat.

Które ze wspomnień urzekły Monikę Kowaleczko-Szumowską najbardziej i dlaczego warto sięgnąć po książkę "Galop '44"? Zapraszamy do wysłuchania nagrania calej rozmowy gościem Czwórki.

Na audycję "Stacja Kultura" zapraszamy codziennie, od poniedziałku do piątku, od godz. 11.00.

(kd/kul)

Czytaj także

"Powstanie Warszawskie" - film, który przeniesie cię w czasie

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2014 16:00
To ma być fenomen na skalę światową. "Powstanie Warszawskie" to pierwszy na świecie film fabularny zmontowany z materiałów dokumentalnych, opowiadający o tytułowym wydarzeniu poprzez historię dwóch młodych reporterów, świadków powstańczych walk. Film wykorzystuje autentyczne kroniki filmowe z sierpnia 1944 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dziewczyny z Powstania" nikogo nie pozostawią obojętnym

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2014 11:00
Wśród wielu książek, poświęconych Powstaniu Warszawskiemu, ta jest wyjątkowa. "Dziewczyny z Powstania" pomagają poznać historię z perspektywy kobiet w nim uczestniczących. - To ukazanie kwestii przyziemnych, a nie polityki, czy aspektów militarnych. Bo przecież w trakcie powstania toczyło się normalne życie w nienormalnych warunkach - mówi pisarka Anna Herbich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie Warszawskie jest dziś infantylizowane

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 09:00
Wysyp gadżetów związanych z Powstaniem Warszawskim i przenoszenie tego tragicznego wydarzenia do popkultury, budzi zdumienie licznego grona zarówno historyków, jak również samych uczestników powstania. Gdzie jest granica dobrego smaku i czy przypadkiem nie została już dawno przekroczona?
rozwiń zwiń