Henryk Sienkiewicz - Brad Pitt polskiej literatury

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2016 14:00
Był ikoną polskiej popkultury, bożyszczem kobiet i ikoną stylu. Do historii przeszedł jako autor "Quo vadis" i laureat literackiej Nagrody Nobla.
Audio
  • Rok Sienkiewiczowski 2016 - czego nie wiemy o polskim nobliście? (Stacja Kultura/Czwórka)
Henryk Sienkiewicz był jednym z najpopularniejszych pisarzy polskich przełomu XIX i XX wieku. Wytyczał nowe trendy nie tylko w literaturze. To on m.in. zapoczątkował modę na brodę hiszpankę
Henryk Sienkiewicz był jednym z najpopularniejszych pisarzy polskich przełomu XIX i XX wieku. Wytyczał nowe trendy nie tylko w literaturze. To on m.in. zapoczątkował modę na brodę "hiszpankę"Foto: PAP/Reprodukcja/Wojciech Pacewicz

- W czasach, w których żył, był prawdziwym celebrytą, za którym szalały nastolatki. Jego książki trafiały do mas i pewnie trudno byłoby mu uwierzyć w to, że po śmierci będzie kojarzony głównie ze spisem lektur szkolnych - mówi Robert Kotowski, pisarz, dziennikarz i pomysłodawca Nagrody im. Henryka Sienkiewicza.

Wyróżnienie będzie przyznawane autorowi najlepszej popowej książki roku, bo zdaniem gościa Czwórki, Sienkiewicz może być świetną inspiracją m.in. dla twórców historycznego fantasy.

W audycji rozmawiamy także z dyrektorem Muzeum Narodowego w Kielcach o programie obchodów Roku Sienkiewiczowskiego i imprezie z okazji 170. Rocznicy urodzin pisarza noblisty.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Martyna Ogonek

Goście: Robert Kotowski (historyk, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach) Robert Ziębiński (pisarz, dziennikarz, organizator POP Festivalu)

Data emisji: 3.05.2016

Godzina emisji: 10.10

kul/tj


Czytaj także

Piotr Cyrwus: czytanie "Trylogii" to rodzaj misji

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2014 08:00
Już w sobotę, 6 września, odbędzie się trzecia edycja Narodowego Czytania, tym razem poświęcona dziełom Henryka Sienkiewicza. Jednym z czytających będzie Piotr Cyrwus, zaś o muzykę zadbał m.in. duet The Dumplings. W Czwórce podzielili się swoimi impresjami związanymi z inicjatywą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polak na dużym ekranie. Co o nas wie Hollywood?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2016 14:40
- Kiedy pracowałam nad "Wrogami" z reżyserem Paulem Mazurskym, podpowiadałam mu, jaka powinna być moja bohaterka, a Anjelica Huston i Ron Silver uczyli się ode mnie słowiańskiego akcentu - opowiada Małgorzata Zajączkowska.
rozwiń zwiń