Wytrop zaginione i zrabowane dzieła sztuki

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2016 12:14
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od lat szuka zaginionych podczas II wojny światowej dzieł sztuki. Teraz będziemy mogli mu pomoc każdy z nas. Dzięki sherlockowej aplikacji.
Audio
  • Katarzyna Zielińska z Wydziału Strat Wojennych MKiDN opowiada o aplikacji Art Sherlock (Stacja Kultura/Czwórka)
Aplikacji ArtSherlock można używać w muzeach, a także siedząc przed własnym komputerem
Aplikacji ArtSherlock można używać w muzeach, a także siedząc przed własnym komputeremFoto: ctj71081/flickr/CC BY-SA 2.0/mat.pras.

W detektywa może pobawić się każdy. Specjalna aplikacja Art Sherlock pozwala sprawdzić czy dany obraz należy do grupy tych zaginionych. Aplikacja pozwala weryfikować obiekty w dowolnym miejscu, w dowolnym czasie. Dodatkowo fotografowane dzieło sztuki wcale nie musi się znajdować przed nami, wystarczy jego wizerunek w albumie lub na ekranie komputera.

- Dzięki tej aplikacji wszyscy możemy poszukiwać dzieł sztuki zrabowanych z Polski w czasie II wojny światowej - wyjaśnia Katarzyna Zielińska z Wydziału Strat Wojennych MKiDN. - Aplikacja identyfikuje dzieła z dziedziny malarstwa, a w dalszych etapach będzie rozbudowywana o inne dziedziny sztuki.

Niestety mimo że od wojny minęło ponad 70 lat, to wciąż nie istnieje katalog wszystkich zrabowanych dzieł. Ile z nich zidentyfikuje aplikacja?

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Data emisji: 16.05.2016

Godzina emisji: 10.35

pj/kul

Czytaj także

Dobra grafika dla dzieci. "Traktuje widza serio"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2016 12:50
Ilustracje w książkach to pierwszy kontakt dziecka ze sztuką. - Jeżeli ogląda porządnie wydane rzeczy, to kształtuje mu się gust i w głowie dobrze układa - przekonuje Ewa Solarz, kuratorka wystawy "Tu czy tam. Współczesna polska ilustracja dla dzieci".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Żywe archiwa". By fotografia żyła i trwała

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2016 14:32
- Zachowanie archiwów artystów zachowane gdzieś w kanapach, piwnicach, to cel pracy naszej fundacji - mówi Marta Szymańska z Fundacji Archeologii Fotografii. W Czwórce podpowiada też, jak uporządkować domowe zdjęcia.
rozwiń zwiń