Magdalena Lamparska: "Porady na zdrady" dają nadzieję
Była pierwszą polską dyrygentką, także kompozytorką, śpiewaczką, artystką kabaretową, tłumaczką librett operetkowych, akompaniatorką, w pewnym momencie nawet dziennikarką. - Zaczynała karierę przed tuż I wojną światową, kiedy to kobieta samowystarczalna artystycznie należała do rzadkości - opowiada aktorka.
Nic więc dziwnego, że kiedy w 1913 roku stanęła za pulpitem dyrygenckim Operetki Warszawskiej, wywołała skandal i zgroszenie. - Kiedy po raz pierwszy usłyszałam jej utwory pomyślałam, że brzmią nieco staro. Ale zagłębiłam się w jej twórczość i okazało się, że muzyka jest głęboka, a utwory dają duże pole do interpretacji - wspomina Makomaska.
Spektakl "Anda" oglądać można w Teatrze Polskim w Warszawie. Ewa Makomaska opowiada, jak narodził się pomysł na to widowisko, jaki miał w tym udział jej akompaniator i dlaczego postanowiła zrezygnować z unowocześnienia dorobku Andy Kitschman.
Ewa Makomaska Materiałów, które zostały po Andzie Kitschman jest niewiele, bo jej dobytek spłonął wraz z jej mieszkaniem w Powstaniu Warszawskim.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Ewa Makomaska (aktorka)
Data emisji: 13.03.2017
Godzina emisji: 10.15
kul/jsz