Jakub Porada Nawet najlepiej brzmiący głos i najbardziej efektywna praca z aparatem gębowym nie dadzą nic, jeśli nie ma się czego powiedzieć. Jedno z drugim musi współistnieć tak, jak dobra dieta z wysiłkiem fizycznym
- Kiedyś pracowałem w Operetce Śląskiej. Mam jeszcze gdzieś w szafie zakurzony dyplom aktora scen muzycznych - wspomina Jakub Porada. - Dawne czasy, ale bardzo przyjemne i przydatne. Pisząc książkę "Sztukmistrz z Tczewa", zebrałem materiały, które służyły mi także w pracy w teatrze. Emisja głosu, umiejętność mówienia na otwartym gardle... To wszystko pomaga nam mówić lepiej nie tylko w telewizji, lecz także w życiu codziennym - przekonuje zaproszony dziennikarz.
Jak twierdzi Jakub Porada, istotna jest praca z oddechem oraz mówienie na obniżonym głosie. - Gdy mówimy głosem podwyższonym, sprawiamy wrażenie zdenerwowanych - tłumaczy. - Z drugiej strony trzeba pamiętać o tym, żeby mówić różnie: głosem stonowanym albo dynamicznym i zdecydowanym. Moja książka służy zdobyciu wiedzy, aby móc dotrzeć do wyznaczonego sobie celu - dodaje.
Wyjedź do lasu i zbuduj sobie dom
Z rozmowy dowiecie się też, jakie ćwiczenia aparatu gębowego można wykonywać, jadąc samochodem, na czym polega metoda "na koreczek", dlaczego proponowane przez Jakuba Poradę ćwiczenia warto wykonywać regularnie, w jaki sposób jego książka pomoże nam wygrać casting lub zabłysnąć w towarzystwie oraz dlaczego warto się uśmiechać.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Katarzyna Dydo
Gość: Jakub Porada (dziennikarz telewizyjny, podróżnik i autor książki "Sztukmistrz z Tczewa")
Data emisji: 8.06.2017
Godzina emisji: 10.08
jsz/jp