Wspomnienie o Tadeuszu Zawadzkim w książce "Zośka - moja wielka miłość"
- Postanowiłem o nich opowiedzieć, bo to dwie historie, po dwóch stronach żelaznej kurtyny. Wschód i Zachód. Z jednej strony Oriana Fallaci, która miała otwarte granice i mogła pojechać wszędzie tam, gdzie chciała, z drugiej Teresa Torańska, która na początku swojej kariery jeździła do PGR-ów w kujawsko-pomorskiem - opowiadał autor.
Bezkompromisowe, odważne, inteligentne. Podróżująca między kontynentami Oriana zawracała uwagę na mechanizmy rządzące światem, Teresa przemierzała własny kraj starając się wiernie oddać prawdę o ludziach i prl-owskiej rzeczywistości. Co łączyło bohaterki książki? - Obie były piekielnie pracowite. Przygotowane archiwa, notatki i to, w jaki sposób rzeźbiły w tych tekstach było niesamowite. Starały się pisać w taki sposób, aby ich język był komunikatywny dla czytelnika. Chciały coś zmienić, chciały, aby ich książki przeszły do historii - wyjaśniał.
Remigiusz Grzela To były dziennikarki, które opisały swój czas. Połączyłem je w ten sposób, że trzecim partnerem i bohaterem książki jest ich stulecie
Jak wyglądała podróż autora śladami Teresy Torańskiej i Oriany Fallaci? W rozmowie z Kasią Dydo autor książki przekonywał, że teksty włoskiej dziennikarki to nie tylko krytyka islamskiego radykalizmu oraz dlaczego Teresa Torańska nie bała się otwarcie krytykować działań polskich polityków. Zapraszamy do wysłuchania nagrania.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Data emisji: 20.11.2017
Gość: Remigiusz Grzela (polski pisarz, poeta, prozaik, autor książki "Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska")
Godzina emisji: 10.15
ac/kd