Dryfujące perseidy, meduzy i trzepot ptasiego serca - prace malarskie Kamili Kraus

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2017 14:54
- W malarstwie, które uprawiam pojawiają się motywy kamieni szlachetnych, zapiski wspomień z podróży, odbiór abstrakcyjny pejzażu. Wrażenie i to, co obserwuję. Natura jest nieodzownym elementem moich prac - mówiła artystka Kamila Kraus. 
Audio
  • Sztuka bliska natury. Malarstwo Kamili Kraus (Stacja Kultura/Czwórka)
Jedna z prac artystki Kamili Kraus
Jedna z prac artystki Kamili Kraus Foto: mat. pras./kamilakraus.com/

Dźwięki i kolory przyrody to niekończące się źródło inspiracji. Jak mówi "Na linię morskiego horyzontu mogę patrzeć nieskończoną ilość godzin." Malarka jest przedstawicielką sztuki abstrakcyjnej, absolwentką Wydziału Artystycznego Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Jej prace malarskie znalazły uznanie w kraju i za granicą: w Nowym Jorku, Wiedniu i Madrycie. 

Kolorystyka jest naprowadzającym elementem ułatwiającym identyfikację prac artystki. - Indygo, złoto i lazur to kolory słońca zatapiającego swoje promienie w wodach opływających Kretę. Z kolei ciemna czerwień przechodząca w brąz to kolory kamieni szlachetnych, które również są moją inspiracją - opowiadała.

Artystka występuje również na scenie jako solistka i aktorka. Jest autorką tekstów i współautorką muzyki do jej debiutanckiej płyty muzycznej "Brajlem", wydanej w 2010 roku, na której wyśpiewuje także wiersze Haliny Poświatowskiej i Zbigniewa Herberta. 

Płyta jako pierwsza na polskim rynku muzycznym posiada teksty zapisane w alfabecie Braille'a. Do współpracy nad albumem zaprosiła, m.in. aktora Wiktora Zborowskiego, z którym w duecie wyśpiewuje słowa Herberta.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Data emisji: 22.11.2017

Godzina emisji: 11.45

ac/kd

Czytaj także

Meksykańska wędrówka dusz w Muzeum Etnograficznym w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2017 12:00
Dzień Zmarłych jest jedną z najważniejszych uroczystości w Meksyku. 2 listopada najbardziej charakterystycznym dla tego święta elementem są ołtarze z ofiarami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Koniec sztuki" oczami polskich artystów i ludzi kultury

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2017 19:59
W którym miejscu kończy się sztuka? - Odpowiedzi na to pytanie były różne. Zazwyczaj jednak optymistyczne. Póki jesteśmy, mamy w sobie potrzebę tworzenia. Świat, który nas otacza, ciągle nas inspiruje - mówiła Marta Ewa Olbryś współautorka książki "Koniec Sztuki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Inny TransAtlantyk" - sztuka kinetyczna i op-art

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 14:29
- Prace zebrane na wystawie oddają się widzowi we władanie. Obserwując je pod różnymi kątami widzimy ruch, czyli to o to chodziło artystom, których prace wybraliśmy - wyjaśniał Marcel Andino Velez.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ebru, czyli malowanie na wodzie. "Trzeba myśleć warstwami"

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 10:00
Ebru polega na odpowiednim nanoszeniu farb na powierzchnię cieczy, którą sporządza się w specjalnym naczyniu, mieszając wodę z substancją zagęszczającą. - Potem wzór przenosimy na papier - mówiła Marta Puchłowska.
rozwiń zwiń