Grażyna Kopeć "czyta" Conrada. O słuchowisku "Podróż"
W 1893 roku podczas jednego z ostatnich rejsów Conrad poznaje Johna Galsworthy'ego, późniejszego zdobywcę literackiej nagrody Nobla - to punkt wyjścia do akcji "Pierwszego manuskryptu". - Lubię pisać, ale tym razem zadanie nie było łatwe. Napisanie scenariusza do słuchowiska ma trudną formę, trzeba operować wyobraźnią odbiorcy, który przecież - ponieważ jest to radio - ma "wyłączony" wzrok. W tekście trzeba więc zawrzeć to, czego nie można zobaczyć - tłumaczył laureat. Jak podkreślał, emisja słuchowiska według jego scenariusza wiązała się dla niego z "kaskadą emocji". - To dla mnie duże przeżycie, że właśnie w Polskim Radiu mogę zrealizować mój tekst - mówił w rozmowie z Michałem Piwowarkiem.
Jak toczyła się dotychczasowa kariera literacka Mateusza Grabowskiego i jak planuje ją rozwijać? Czym dla niego jest wyróżnienie w konkursie conradowskim? Jak powstawał jego "Pierwszy manuskrypt" i dlaczego autor wybrał właśnie tę tematykę i ten konkurs? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.
"Conrad Na Niezależnej Scenie Młodych": laureaci konkursu i zwycięskie prace >>>
O tym, co przesądziło o zwycięstwie scenariusza Mateusza Grabowskiego, rozmawialiśmy także z Katarzyną Cygler, pomysłodawczynią konkursu.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzą: Michał Piwowarek
Gość: Mateusz Grabowski (autor "Pierwszego manuskryptu", jednego ze zwycięskich scenariuszy w konkursie), Katarzyna Cygler (pomysłodawczyni konkursu, dziennikarka Radiowej Czwórki)
Data emisji: 25.12.2017
Godzina emisji: 10.30
kd/mc