Drugie życie eksponatu. Do czego przyzwyczaili nas artyści i galerie sztuki?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2018 14:50
- Tytuł wystawy nawiązuje do eseju George'a Pereca o tym samym tytule. Autor pisze w nim jaką rolę odgrywa w naszym życiu codzienność i jaką wagę przywiązujemy do tzw. codziennych rytuałów - mówiła Agata Cieślak z Austiackiego Forum Kultury.
Audio
  • Agata Cieślak z Austriackiego Forum Kultury o wystawie "Podejścia do czego?" (Stacja kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/3dman_eu

sztuka galeria wystawa 1200.jpg
Eufemia. Legenda warszawskiego ASP stanie się galerią sztuki

W swoich badaniach autor dowodził, że małym rytuałom poświęcamy codziennie tyle samo uwagi, co tym, które uważamy za ważne. Podążając tym tropem doszedł do wniosku, że są one dla nas tak samo ważne, jak długo oczekiwane, lub przełomowe wydarzenia. Wystawa dotyczy rzeczy małych, ale nie będą one dotyczyły najbardziej intymnej, domowej przestrzeni. Tym razem będziemy mogli przyjrzeć się rytuałom... w sztuce.

Agata Cieśak Kobald budując narrację tej wystawy nagina to, co uznajemy za obiekt sztuki

- Kurator wystawy Christian Kobald wykorzystuje to filozoficzne podejście do opisania rzeczywistości. Tego, w jaki sposób artyści postrzegają dzieło sztuki, skłania widza do zastanowienia się nad tym, czym jest wystawa sztuki i do jakiej formy postrzegania dzieła przyzwyczajają go twórcy i galerie - mówiła Agata Cieślak.

Czym jest dzieło sztuki i do czego służy? Czy muzealne eksponaty możemy wykorzystać do użytku codziennego? Czy można zmienić sposób postrzegania i zastosowanie przedmiotów? Prace jakich artystów będziemy mogli zobaczyć w ramach wystawy "Podejścia do czego?" Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

*** 

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Ania Hardej

Gość: Agata Cieślak z Austriackiego Forum Kultury

Data emisji: 15.02.2018

Godzina emisji: 11.16

ac/kd


Czytaj także

Spuścizna Janusza Korczaka na Biennale w Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2017 14:50
W tym roku w Pawilonie Polskim na Biennale w Wenecji, odwiedzający będą mogli zapoznać się z najnowszym projektem amerykańskiej artystki Sharon Lockhart. - Sharon od wielu lat współpracuje z Polską, a szczególnie fascynuje ją Janusz Korczak i jego filozofia - mówiła w Czwórce Hanna Wróblewska, dyrektorka Zachęty Narodowej Galerii Sztuki.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kwiat Ar-Rakki" Michała Zielińskiego w ulicznej galerii Fujifilm

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 11:00
- Staram się pokazać jak najszerszą perspektywę, jeżeli chodzi o dany konflikt na tyle, na ile jest to możliwe. Staram się pokazać obie strony konfiktu i ich motywacje. Odbiorcy zostawiam pole do wyciągnięcia własnych wniosków - mówił autor zdjęć Michał Zieliński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Metamorfizm" wystawa prac Magdaleny Abakanowicz w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 13:16
- W trakcie wystawy będzie można zobaczyć zdjęcia abakanów, które artystka wystawiła na wydmach w Łebie w 1968 roku. Poddane podmuchom wiatru postacie ożywają, nabierają cech ludzkich - opowiadała kuratorka wystawy Marta Kowalewska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powrót do przeszłości na wystawie w Muzeum Etnograficznym w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 14:51
- Wielu mówi, że lata 80. to najbardziej mroczny okres PRL-u. Jednocześnie był to czas, w którym widać było pierwsze "jaskółki zmian" i pierwsze trendy, które przychodziły do nas z tzw. "Zachodu" - mówiła kuratorka wystawy "Eksperyment: Ekspedycja '88" Annna Grunwald. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Bestiarium – świat wykuty z żelaza". Wystawa prac Marioli Wawrzusiak

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2018 15:01
Małpy, nietoperze, sowy, mrówki, a nawet łoś – gigantyczne rzeźby wykonane z żelaznych odpadów. "Bestiarium" – wystawa prac krakowskiej artystki Marioli Wawrzusiak to zaproszenie do fascynującego świata, w którym sztuka i natura wzajemnie się przenikają.
rozwiń zwiń