- Tym, co nadaje roślinom ich osobliwy urok są korzenie. To one umożliwają im przetrwanie i kontakt z otoczeniem. Z czasem, kiedy zacząłem dowiadywać się więcej na ich temat przekonałem się, że niektóre z nich posiadają całkiem skomplikowany system przemieszczania, jednak nadal większość pozostaje przywiązana korzeniami do miejsca, w którym rosną - opowiadał Richard Mabey, autor książki "Roślinny kabaret".
Richard Mabey Rośliny postrzegaliśmy jako obiekty, którymi możemy manipulować, które nie potrafią reagować na zewnętrzne czynniki. Dziś wiemy, że są dużo bardziej skomplikowanymi istotami
Zakorzenienie choć użyteczne stanowi znaczne ograniczenie dla więkoszści znanych nam roślin. Jak tłumaczył badacz, ze względu na unieruchomienie w jednym miejscu musiały wytworzyć skomplikowany sytem, który ułatwił im rozwijanie się w niesprzyjającym środowisku. - Rośliny nie mogą uciec przed drapieżnikiem, ani podążać za towarzyszami dlatego polegają na zbiorze właściwości, które pomagają im przetrwać. Większość ma możliwość odrastania mimo względnie małej masy ciała. Manipulują też insektami, które przenoszą ich geny. W ten sposób wynagradzają sobie brak możliwości przemieszczania - wyjaśniał w rozmowie z Justyną Tylczyńską.
W jaki sposób rośliny są w stanie wykryć grawitację, światło UV czy zmiany sensoryczne? Czy to prawda, że rośliny posiadają aż sześć różnych zmysłów? Co stałoby się, gdyby ludzie przestali je uprawiać? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzi: Kamil Jasieński
Gość: w rozmowie telefonicznej Richard Mabey autor książki "Roślinny kabaret"
Materiał przygotowała: Justyna Tylczyńska
Data emisji: 28.02.2018
Godzina emisji: 8.15
ac