Artystka od ponad trzydziestu lat mieszka i pracuje w Amsterdamie. Wybór tematu jej najnowszej produkcji, podobnie, jak poprzednich filmów nie był przypadkowy. - Wszystkie moje projekty bazują na doświadczeniach. To historie, które w jakiś sposób się we mnie odkładają. Ten film traktuje o emigracji, a ja świadomie mogę powiedzieć, że było to doświadczenie, które mnie ukształtowało - mówiła na antenie Czwórki.
Choć temat emigracji jest uniwersalny i dotyczy wielu europejskich i pozaeuropejskich krajów, reżyserka w swoim najnowszym filmie postanowiła nakreślić historię polskiego emigranta na co dzień mieszkającego i pracującego w Berlinie. Jak przekonywała, nie starała się wykreować obrazu ludzi, których decyzja o wyjeździe dyktowana była przede wszystkim sytuacją finansową. - Bohater mojego filmu nie wybiera emigracji dlatego, że musi. Możliwość swobodnego poruszania się po Europie, jaką posiadamy od momentu wejścia do UE wykorzystuje, jako szansę na wykreowanie siebie od nowa i stworzenia innego życia. Osiedlenie się w innym kraju potraktował jako szansę, którą zresztą wykorzystał - opowiadała.
Czy możliwe jest całkowite zasymilowanie z obcą kulturą? Czego dotyczą narodowościowe stereotypy i czy są one nadal aktulane? Dlaczego prowadzący audycję nazwał historię, która została opowiedziana w filmie "paradoksem Europy czasu Schengen" i jaką rolę spełniają wykorzystywane przez reżyserkę liczne metafory oraz gra społecznych kontrastów?
W drugiej części audycji rozmowa z odtwórcami tytułowych ról Anderzejem Chyrą i Jakubem Gierszałem. Rozmowę przeprowadziła Beata Kwiatkowska. Zapraszamy do wysłuchania nagrania.
***
Tytuł audycji: Hrapkowidz
Prowadzi: Błażej Hrapkowicz
Gość: Urszula Antoniak, reżyserka filmu "Pomiędzy słowami"
Materiał przygotowała: Beata Kwiatkowska
Data emisji: 12.02.2018
Godzina emisji: 14.48
ac/kd