Mózg - centrum dowodzenia naszego ciała

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2018 21:04
Książka podbiła serca Norwegów. Od wielu tygodni rządzi na listach literackich bestsellerów, a prawa do przekładu nabyły już wydawnictwa z kilkunastu krajów.
Audio
  • Jakie tajemnice skrywa nasz mózg? (Stacja kultura/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Ollyy/Shutterstock.com

Nakładem Wydawnictwa Marginesy ukazała się w Polsce książka autorstwa norweskiej pisarki Kai Nordenger. Autorka zainteresowała się funkcjonowaniem mózgu już w wieku 9 lat. Po latach badań nad najbardziej skomplikowanym ludzkim narządem postanowiła zebrać swoje przemyślenia na stronach książki "Mózg rządzi", w której wyjaśnia jego działanie. - Bez mózgu nie posiadalibyśmy osobowości. Najważniejsza jego część, która odpowiada za tożsamość znajduje się tuż za naszym czołem. Sprawia, że jesteśmy w stanie zrozumieć funkcjonujące w społeczeństwie zasady i normy, daje nam możliwość planowania naszych działań - mówiła autorka książki Kaja Nordenger. 

Jak wyjaśniała w rozmowie z Dominiką Klimek mózg jest centrum dowodzenia naszego ciała. - Dla przykładu część która pozwala nam rozpoznawać obrazy znajduje się w niższych partiach mózgu w okolicy szyi. Mózg pozwala nam też interpretować to, czego na co dzień doświadczamy. Choć dźwięki słyszymy za pomocą zmysłu słuchu, to właśnie mózg pozwala nam ich interpretację - rozpoznaje melodię i rytm - opowiadała. 

Które części mózgu odpowiedzialne są za empatię? Na czym polega proces zapamiętywania i przetwarzania informacji? Czy prawdą jest, że to mózg decyduje o naszym guście i stylu życia? Co dzieje się z najważniejszym w naszym ciele narządem, kiedy jesteśmy zakochani i przeżywamy silne emocje? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Dominika Klimek

Goście: w nagraniu rozmowy Kaja Nordenger, autorka książki "Mózg rządzi"

Data emisji: 28.02.2018

Godzina emisji: 10.35

Czytaj także

Kto zabił, czyli jak trzymać w napięciu do ostatniej strony?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 14:00
- Pisząc swoje książki czuję się trochę jak iluzjonista. Energicznie macham jedną reką i wyczyniam nią cuda, a prawdziwie ważne rzeczy robię drugą. I na tym polega pisanie kryminałów - przekonuje Wojciech Chmielarz, autor m.in. "Farmy lalek" i "Cieni".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Elegia dla bidoków". Głos niewidocznej społeczności Ameryki

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 19:08
- Zanim sięgniemy po tę książkę warto zadbać o solidną podbudowę. Niezależnie od tego, czy będzie to książka reportażowa widziana oczami Polaka, czy film dokumentalny o Stanach Zjednoczonych - mówił prof. Bohdan Szklarski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Gdzie niebo mieni się czerwienią". Powieść przepełniona magią

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018 15:36
- Lisa Lueddecke jest dowodem na to, że prowadząc blogi i portale książkowe można dojść do wniosku, że pisanie książek to zajęcie na tyle inspirujące, żeby zająć się tym samemu - mówiła w Czwórce Kinga Michalska. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Książka, która powstała z miłości do piękna roślin

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2018 13:16
"O roślinach" to nowy album, w którym floryści Radosław Berendt i Łukasz Marcinkowski opowiadają o domowej uprawie roślin.
rozwiń zwiń