Portret współczesności w nowojorskim metrze
Polski pawilon ma aż 700 metrów kwadratowych wielkości i jako jeden z nielicznych ma kilka kondygnacji, podzielony został także na strefy. - Pierwsze i największe wrażenie na odwiedzających ma robić pomieszczenie, nazwane przez nas roboczo "Przekrojem". Na dole znajduje się artystycznie przerobiona kopalnia, potem jest Strefa Ziemi i w wyższej warstwie - Strefa Lasu, w której mamy m.in. wielkoformatowy mapping 3D, ale także emitery zapachu i stanowiska dźwiękowe, dzięki którym posłuchać można odgłosów zwierząt. "Przekrój" flankowany jest przez dwie białe ściany, pełniące funkcję kurtyny - opowiadała Kinga Duda, a jak podkreślał Krzemiński, pomieszczenie ma aż 8 metrów wysokości. Odwiedzający polski pawilon poznają m.in. technologię obróbki węgla, ale także dowiedzą się sporo o regionach naszego kraju, czy posłuchają utworu "Szła dzieweczka do laseczka" - który modny jest także w Kazachstanie - w nowoczesnym wydaniu. - Staraliśmy się, by goście naszego pawilonu wyraźnie go zapamiętali, w zestawieniu z innymi - tłumaczył Krzemiński.
Ekspozycję można odwiedzać do 10 września w Astanie, stolicy Kazachstanu. Jak projektuje się pawilony na ekspozycje w różnych częściach świata? Jak poruszać emocje widzów i dlaczego warto docierać do nich poprzez wszystkie zmysły, a nie tylko wzrok? O tym w nagraniu całej rozmowy ze studia Czwórki.
Rafał Krzemiński, Kinga Duda/fot. Czwórka
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Katarzyna Dydo
Gość: Kinga Duda (historyczka sztuki, socjolog), Rafał Krzemiński (socjolog) - twórcy polskiego pawilon na Międzynarodowej Wystawie Astana EXPO 2017
Data emisji: 7.08.2017
Godzina emisji: 10.08
kd/kul