Galerie dookoła świata: Putti Gallery, Pinchuk Pize, 21. Sydney Biennale

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2018 14:41
Zaczniemy od Sydney i 21. Biennale sztuki. - Przez dwanaście tygodni, aż do 11 czerwca będziemy mogli oglądać cykl wystaw, których motywem przewodnim jest hasło "Superpozycja" - mówiła Dominika Klimek.
Audio
  • Islandia, Australia i RPA. Dominika Klimek poleca najlepsze światowe wystawy (Stacja kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/latalante

oslo norwegia 1200.jpg
"House viewing". Ile możemy zrobić dla swojego miasta?

- W Australii, ale również na całym świecie obserwujemy zjawisko przenikania się różnych kultur, ideologii i systemów polityczno-społecznych. Zestawione razem tworzą wątłą równowagę. W chińskiej teorii Wǔ xíng każdy z pięciu żywiołów wynika z siebie nawzajem. To, w jaki sposób historia, sztuka i kultura przenikają się wzajemnie jest tematem tegorocznego australijskiego Biennale - wyjaśniała.

W audycji zaglądamy także do Kijowa i Pinchuk Art Centre. Jednego z największych platfom ukraińskiej sztuki współczesnej, która przyznaje własne nagrody. W ramach "Future Generation Art Prize" możemy podziwiać prace 21 nominowanych do prestiżowego wyróżnienia. - Interesuje nas to, w jaki sposób dany artysta się rozwija, staramy się w każdym dostrzec potencjał. Rozpiętość wśród nominowanych do nagrody jest bardzo duża. Doceniamy zarówno artystów pracujących z nowoczesnymi formami audio i wideo, ale także tych, zajmujących się malarstwem tradycyjnym - mówił dyrektor artystyczny wystawy Bjorn Geldhof.

W jaki sposób mówi się o polityce językiem sztuki? Jak na twórczość i rozwój języka wpływa poezja? Jak wygląda ryska biżuteria konceptualna i gdzie można obejrzeć zaskakujące instalacje artystyczne Zandera Bloma? M.in. o tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Dominika Klimek (dziennikarka)

Data emisji: 25.04.2018

Godzina emisji: 10.15

ac

Czytaj także

Drugie życie eksponatu. Do czego przyzwyczaili nas artyści i galerie sztuki?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2018 14:50
- Tytuł wystawy nawiązuje do eseju George'a Pereca o tym samym tytule. Autor pisze w nim jaką rolę odgrywa w naszym życiu codzienność i jaką wagę przywiązujemy do tzw. codziennych rytuałów - mówiła Agata Cieślak z Austiackiego Forum Kultury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie dookoła Europy: toster zemsty i auto z bogatym wnętrzem

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 12:30
- Ręczne szkice modeli marki, wywiady z designerami, plakaty, projekty i oczywiście same samochody - to wszystko zobaczymy na wystawie "Ferrari: Under The Skin" w Design Museum w Londynie - opowiada Dominika Klimek i zaprasza na spacer po najciekawszych galeriach w Europie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie dookoła świata: psychodelia lat 60. i Gjon Mili

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 17:30
- W Filadelfii oglądać można wystawę "Design in Revolution: A 1960s Odyssey", a na niej kolekcję psychodelicznych plakatów płytowych oraz prace związane z futurystycznymi wizjami życia w kosmosie - opowiada Dominika Klimek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"House viewing". Ile możemy zrobić dla swojego miasta?

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2018 15:00
- Niedawno w norweskim systemie budownictwa zaszło wiele zmian. System mocno się komercjalizuje i tak jak w Polsce buduje się dużo, szybko i tanio. Społeczeństwo norweskie zaczęło buntować się przed tak szybkimi zmianami urbanistycznymi - opowiadała dziennikarka Czwórki Dominika Klimek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kupa słonia Leona, obraz małpki Lucy w Muzeum. Warszawskie ZOO ma już 90 lat

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2018 11:59
- Dziś próbujemy pisać historię z punktu widzenia zwierząt, nie człowieka. Ja tak próbowałam stworzyć tę wystawę - opowiada Anna Mizikowska, kurator ekspozycji "90. urodziny warszawskiego ZOO". - A kupa słonia, jako eksponat, to było coś, co było moim podstawowym warunkiem, jaki postawiłam dyrekcjom, mojej i zoo - dodaje. 
rozwiń zwiń