Wychowujemy się w kulturze obrazkowej. Zalewani ogromną ilością bodźców audiowizualnych coraz rzadziej skupiamy się na tym, co widzimy. Książka Sebastiana Frąckiewicza każe nam zwolnić. Skupić się nie tylko na treści ilustracji, ale również na jej historii i autorze. - Miałem ten niezwykły przywilej, że byłem dzieckiem wiejskiej bibliotekarki i jak to bywało w takich miejscach, księgozbiory były nieco opóźnione. Pod koniec lat 80., w czasach, które przypadały na moje dzieciństwo wpadały mi w ręce książki z lat 60. i 70. - opowiadał.
- Wychowałem się w towarzystwie prac mistrzów polskiej szkoły ilustracji: Bohdana Butenko, Gabriela Rechowicza, Janusza Towpika czy Józefa Wilkonia. Dzięki temu widzę, jak dużą transformację na przestrzeni lat przeszła polska ilustracja. Ta z czasów PRL-u była bardziej spójna, malarska, współczesny kierunek jest bardziej międzynarodowy - wyjaśniał.
Czy młodzi autorzy chętnie sięgają po dorobek z lat 60. i 70.? Z jakim odbiorem spotykają się dobrze zilustrowane książki? Czy takie są wybierane przez czytelników częściej? Czym różni się warsztat artysty concept artowego od warsztatu ilustratora książek dla dzieci? O tym w nagraniu audycji.
Sebastian Frąckiewicz, autor książki "Ten łokieć źle się zgina"
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Michał Piwowarek
Gość: Sebastian Frąckiewicz (dziennikarz, krytyk, kurator wystaw komiksowych, autor książki pt. "Ten łokieć źle się zgina. Rozmowy o ilustracji")
Data emisji: 24.04.2018
Godzina emisji: 10.10
ac