BWA Wrocław, gdy po rezydencji powstaje wystawa

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2019 13:23
Po dwukrotnej rezydencji Bena Wrighta w BWA Wrocław powstała wystawa "Gatunki inwazyjne". Czego dotyczy, o kim opowiada?
Audio
  • Joanna Stembalska opowiada o ekspozyji "Gatunki inwazyjne" w BWA Wrocław (Stacja Kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: FreePhotos/Pixabay

- W BWA Wrocław prowadzimy program rezydencyjny od 2013 roku. Ben Wright, Amerykanin, był u nas dwa razy, we wrześniu robił rozeznanie terenu - mówi współkuratorka ekspozycji Joanna Stembalska. - W przypadku Bena wiedzieliśmy, że sama rezydencja i wystawa będą utrzymane w ramach pewnego, charakterystycznego formatu - dodaje. 

Amerykański artysta jest poszukiwaczem i szperaczem. Na ekspozycji wyraźnie widać, że to człowiek jest najmocniejszym "gatunkiem inwazyjnym". Ben Wright jest z wykształcenia biologiem, co silnie oddziaływuje na jego prace. 

- Na ekspozycji wyraźnie widać relacje ludzie, a środowisko. Artysta atakuje kolorem, zapachem i dźwiękiem - mówi gość Kasi Dydo. - Pokazuje jakie my robimy szkody na środowisku. Ekspozycja jest pełna groteski i ironii. 

Czego nas uczy wystawa "Gatunki inwazyjne"? Jak artysta buduje swoje instalacje i rzeźby? Czy ekologię, obecną w wystawie Bena Wrighta, można dostrzec także w innych ekspozycjach BWA Wrocław? 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Joanna Stembalska (jedna z kuratorek wystawy)

Data emisji: 20.02.2019

Godzina emisji: 11.13

pj


Czytaj także

Anda Rotenberg i Mirosław Bałka na otwarcie domu kultury OP ENHEIM

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 15:19
W październikowy weened (20-21.11) otwarta została wystawa "1/1/1/1/1", która jest wynikiem współpracy kuratorki Andy Rottenberg i polskiego artysty Mirosława Bałki. Prace rzeźbiarza otworzyły program artystyczny nowej instytucji kultury zlokalizowanej w centrum Wrocławia OP ENHEIM. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galeria Studio BWA Wrocław otwiera wystawę Gregora Gonsiora

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 14:19
- Nasza współpraca artystyczna z Gregorem Gonsiorem trwa od 7 lat. Jest kostiumografem i projektantem mody. Projekty tworzy własnymi rękami, bo jako rzemieślnik pracuje ze skórami produkując buty i torby. Pracuje przy muralach i jest artystą wizualnym - wyliczała kuratorka wystawy "Szrot" Anka Herbut.
rozwiń zwiń