Matura 2020. Poznaj hasła z historii sztuki, które gwarantują punkty

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 12:14
Ostatnie dni przed maturami przynoszą ostatnie powtórki. Ewelina Chwiejda, historyczka sztuki, podpowiada, by nie uczyć się już tego, co świetnie umiemy, w tym ulubione epoki. 
Audio
  • Ewelina Chwiejda daje ostatnie rady przed maturą z historii sztuki (Stacja Kultura/Czwórka)
Fragment fesku Stworzenia Adama autorstwa Michała Anioła
Fragment fesku "Stworzenia Adama" autorstwa Michała AniołaFoto: Andres Nassar/Pixabay

Pędzle obraz malarstwo 1200.jpg
Matura 2020. Najważniejsze gatunki malarstwa

Egzaminatorzy, którzy prowadzą i sprawdzają matury z historii sztuki nie posługują się kluczem haseł, które wyszukują w ocenianych pracach. - Nie ma takich haseł, jednoznacznie określonych słów, które egzaminator miałby wyszukiwać sprawdzając maturę - mówi Ewelina Chwiejda, historyczka sztuki, autorka bloga matura-z-historii-sztuki.pl. - Ale jest pewien niepisany katalog słów, które, jeśli użyjemy w wypracowaniu, to dostaniemy więcej punktów - dodaje. 

Możemy znaleźć szereg określeń, bez których opis dzieła będzie po prostu bezwartościowy. Użycie wybranych terminów świadczy o tym, że maturzysta wie o czym pisze. Ewelina Chwiejda w tym "katalogu" wymienia następujące hasła:

  • nazwy kierunków
  • nazwy technik artystycznych czy dekoracyjnych
  • wszelkiego rodzaju określenia związane z opisem formy np. słowa "ekspresja", "deformacja"

W ostatnich dniach przed maturą poleca też "rzucać okiem" na mapę wszystkich kierunków w historii sztuki i przede wszystkim nie powtarzać tego, co już umiemy. 

Jeśli powtarzamy "atrybuty" to uczymy się głównych typów ikonograficznych, dwóch kluczowych postaci, czyli jak najczęściej przedstawia się Chrystusa i Matkę Boska. - Nie uczyć się na sucho, a na konkretnych dziełach - przypomina ekspertka. 


sztuka nowoczesna galeria puste ściany free shut 1200.jpg
Matura 2020. Techniki zdobnicze w historii sztuki

Przy analizie dzieła stawiamy na kilka podstawowych cech z każdej dziedziny: kompozycji, kolorystyki, światłocienia. 

Zawsze na maturze pojawiają się zadania z dziedziny architektury - tu schemat jest prosty. Musimy znać: nazwę obiektu, miejsce, architekta, styl, czasem fundatora i pierwotną funkcję danego dzieła. 

Szybkim sposobem na przygotowanie do wypracowania jest wymyślanie sobie własnych tematów i dopasowywanie do nich kilku przykładów dzieł. Można też sięgać po egzaminacyjne arkusze z poprzednich lat. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Adrianna Janiszewska 

Data emisji: 04.06.2020

Godzina emisji: 11.31

pj/kul

Czytaj także

Matura 2020. Sztuka współczesna czy nowoczesna?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 12:52
Pytanie: jak odróżnić dzieła sztuki współczesnej od nowoczesnej - wcale nie jest łatwe. Kluczem może być tu zdefiniowanie ram czasowych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matura 2020. Jak napisać wypracowanie z historii sztuki?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 14:10
Centralna część wypracowania opiera się na właściwym doborze i opisie dzieł sztuki. Ale równie ważne są wstęp i zakończenie oraz dobre uzasadnienie swojego wyboru.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie na świecie. Koty, ulica Sezamkowa i piach w muzeach świata

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 14:18
Jeszcze nie wszędzie możemy pojechać, ale surfowanie po sieci daje ogromne możliwości. Ada Janiszewska sprawdza, jakie atrakcje serwują nam muzea świata. Od Francji po Japonię. 
rozwiń zwiń