Jakub Szamałek: naszą prywatność inni sprzedają w sieci
- Od dobrych kilku lat festiwal odbywa się wiosną, teraz przenieśliśmy się na jesień. To też pewien powrót do korzeni, bo pierwsze edycje wydarzenia miały miejsce właśnie w listopadzie - mówi gość Michała Piwowarka. - W tym roku też większość wydarzeń odbywa się online, można bezpiecznie i zdrowo uczestniczyć w festiwalu z własnej kanapy - dodaje.
13:04 czwórka stacja kultura 3.11.2020 kryminał.mp3 O Międzynarodowym Festiwalu Kryminałów we Wrocławiu opowiada jego koordynatorka Ewa Dąbrowska (Stacja Kultura/Czwórka)
Kryminał - już nie tylko rozrywka
Międzynarodowy Festiwal Kryminałów we Wrocławiu tworzą organizatorzy, autorzy, a przede wszystkim publika, która z roku na rok jest coraz większa. - Jest mnóstwo nowych autorów i nowych czytelników. My staramy się pokazać, że kryminał przestał być taką literaturą czysto rozrywkową, choć to oczywiście jeden z jego celów, ale kryminał może nieść z sobą większą wartość i to staramy się podkreślać - mówi gość Czwórki. - Wydobycie kryminału z zapomnienia to zasługa autorów, którzy podnieśli ten gatunek tworząc dobre powieści, które nie są czystą rozrywką, a niosą większe wartości.
W tym roku na Festiwalu zostanie wręczona Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru - nagroda za całokształt twórczości powędruje w ręce Zygmunta Miłoszewskiego. - Uważamy, że on jako jeden z pierwszych przyczynił się do mocnego rozwoju tego gatunku w Polsce. Pokazał, że kryminały mogą pokazywać świetnie tło społeczne, mówić o problemach, nie są tylko opowieścią o tym kto zabił i dlaczego - wyjaśnia Ewa Dąbrowska.
Posłuchaj także:
Katarzyna Bonda: zbrodnia jest demokratyczna
Zbrodnia, policja kontra intryga
Liczba kryminałów rośnie z siłę. Dziś trudno wyróżnić trendy, które goszczą w tym gatunku. - Mocno w polskiej literaturze okołokryminalnej mają się thrillery psychologiczne. Zyskują uwagę czytelników, często się o nich mówi, jak np. o książkach Wojciecha Chmielarza - zdradza gość Czwórki. - Autorzy w tych książkach odchodzą od typowej zbrodni i policjanta prowadzącego śledztwa, w stronę intrygi - dodaje.
Międzynarodowy Festiwal Kryminałów we Wrocławiu od lat jest platformą wymiany myśli, przeglądem kryminałów, ale jego organizatorzy próbują też wyprzedzać sam gatunek. - Podpowiadamy na kogo zwrócić uwagę, co może się dziać w tym gatunku. Organizujemy dyskusje tematyczne, a nie same spotkania autorskie - podkreśla koordynatorka i zdradza, że taką podpowiedzią mogą być też coroczne nominacje do Nagrody Wielkiego Kalibru. W tym roku w gronie nominowanych znaleźli się: Tomasz Duszyński, Marta Guzowska, Michał Kuzborski, Robert Małecki , Jędrzej Pasierski, Jakub Szamałek, Ida Żmiejewska. - To trzy osoby, które już mają naszą nagrodę i czterech debiutantów w nominacjach, dwoje z nich jest nominowanych za swe pierwsze książki - opowiada.
Spektakl i nauka
Jedynym wydarzeniem Festiwalu, które odbywa się jedynie w realu jest spektakl "Śledztwo". To adaptacja jednej z dwóch kryminalnych powieści z dorobku Stanisława Lema. Koprodukcja Wrocławskiego Teatru Współczesnego oraz Teatru Ad Spectatores, przy współpracy Muzeum Teatru we Wrocławiu oraz Międzynarodowego Festiwalu Kryminału. Ciekawostką jest, że mocne, silne, męskie postaci opowieści w spektaklu grane są przez kobiety.
Wrocławski festiwal też edukuje. Online prowadzone będą kryminalne warsztaty literackie, kryminalne lekcje dla licealistów, wykłady festiwalowe i spotkania z gośćmi.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Michał Piwowarek
Gość: Ewa Dąbrowska (koordynatorka wydarzenia)
Data emisji: 03.11.2020
Godzina emisji: 11.15
pj