Ulice Warszawy. Kadry i klimat jak z "Blade Runnera"
- Na stronie udostępniliśmy 5000 przedmiotów z naszego Muzeum i ich wizerunków - mówi gość Kasi Dydo. - Zachęcamy by je oglądać, tworzyć swoje kolekcje, używać wizerunków w najrozmaitszych celach, ustawiać jako tapety w telefonach i komputerach, mamy nadzieję choć w ten sposób być obecnymi w życiu naszych gości. Zapraszamy też na stronę na Facebooku, na wykłady online - wymienia.
Muzeum Warszawy sięgnęło też po inne medium, które zabiera chętnych w podróż w czasie: "Audioreportaże. Warszawskie opowieści bez fikcji".
13:16 czwórka stacja kultura 1.12.2020.mp3 O działalności Muzeum Warszawy i projekcie "Audioreportaże. Warszawskie opowieści bez fikcji" opowiadają Jarosław Trybuś i Aleksandra Zbroja (Stacja Kultura/Czwórka)
- Ten dźwiękowy projekt zakładał, że każdy eksponat zostanie opisany w 3 minuty. Zgodziłam się na tę współpracę, byłam bardzo podekscytowana i chyba z tej ekscytacji wyszło mi coś zupełnie innego - zdradza Aleksandra Zbroja, autorka "Audioreportaży". - Okazało się, że eksponaty, które wskazało mi muzeum są na tyle fascynujące, bogate, tyle można o nich opowiedzieć, że tych 3 minut zabrakło. A projekt rozrósł się na godzinę, na każdy z nich - dodaje.
Aleksandra Zbroja opowiedziała historie:
maskotki Peemek, która należała do powstańczyni, łączniczki, kobiety-strzelca Wandy Traczyk-Stawskiej, która dostała tę maskotkę za złożenie broni.
Pretekstem tego, żeby inaczej spojrzeć na te historie było to, że ja pracowałam od strony ucha Starałam się te historie usłyszeć Aleksandra Zbroja
grupy portretów pędzla Karola Radziszewskiego, które przedstawiają powstańca, Nigeryjczyka Augusta Agboli O’Brown, który był też muzykiem jazzowym
oraz syrenki, rzeźby dłuta Ludwiki Nitschowej, która stoi na warszawskich bulwarach wiślanych.
- Taką rzeczą, która wyróżnia ten projekt jest medium. Medium słuchowiska w zupełnie inny sposób podaje te historie. Warszawiacy być może je znają, ale tu pokazujemy je trochę inaczej -opowiada autorka.
Dziewczyna, która pozowała do rzeźby syrenki, Krystyna Krahelska przepięknie śpiewała, choć ten śpiew nie został zarejestrowany, nie zachował się. - Krahelska była aspirującą śpiewaczką, choć zapamiętaliśmy ją bardziej jako poetkę, sanitariuszkę w powstaniu, która została śmiertelnie raniona w pierwszej godzinie powstania - opowiada gość Kasi Dydo. - Ja razem z reporterką Olgą Gietkiewicz, którą pracuje nad książką o trzech Krahelskich, odkrywamy jej inną pasję: śpiew. Dzięki Annie Jurkiewicz, wokalistce, spróbowałyśmy zrekonstruować to, co Krahelska mogła śpiewać i nucić pod nosem - dodaje.
Posłuchaj także:
Dla Warszawy pracują małże i sokoły. Poznaj je z muzeum
Jarosław Trybuś przypomina, że Muzeum Warszawy w 2018 roku otworzyło stałą wystawę "Rzeczy warszawskie", która pokazuje ponad 8000 eksponatów ze zbiorów muzeum. -Nadajemy tym przedmiotom bardzo wysoką rangę, za większością z nich jest jakaś historia, ona w nich tkwi. - Marzeniem muzeum jest to, żeby o tych przedmiotach opowiedzieć. Odkryć ludzi za nimi stojących - podkreśla zastępca dyrektora Muzeum Warszawy.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Jarosław Trybuś (Zastępca Dyrektora Muzeum Warszawy), Aleksandra Zbroja (autorka projektu "Audioreportaże. Warszawskie opowieści bez fikcji")
Data emisji: 01.12.2020
Godzina emisji: 10.16
pj