- Ta kolekcja to próba przyjrzenia się temu, co młodych artystów w Polsce w dzisiejszych czasach ciekawi, czym się zajmują, na czym skupiają uwagę - tłumaczy gość audycji. - To malarstwo mówi dużo o nas, o otaczającym nas świecie, i o tym, co kogo porusza.
13:00 Czwórka/Stacja Kultura - m jak_młodość 17.11.2021.mp3 O wystawie "m jak młodość" opowiada jej kurator Piotr Szarzyński (Stacja Kultura/Czwórka)
Na wystawie można zobaczyć prace bardzo młodych artystów, którzy dopiero debiutują, ale również tych, którzy już są osadzeni na rynku sztuki. - Wśród prac, znajdziemy płótna młodych twórców, którzy mają za sobą już wystawy i pewne sukcesy - opowiada gość audycji. - Można więc podziwiać obrazy takich malarzy jak np. Karolina Jabłońska, Agata Kus, Martyna Czech czy Łukasz Stokłosa. Przy wyborze, starałem się nie wciskać tych prac w jakieś ramy. Wystawa "m jak młodość" została podzielona na trzy części - tłumaczy.
Paryż, Berno, San Marino - co warto zobaczyć w galeriach na świecie?
Źr. Facebook/Państwowa Galeria Sztuki
Pierwsza sekcja "Obserwatorzy świata", zgodnie z nazwą skupia się na przyglądaniu się artystów otaczającej ich rzeczywistości - czasami chodzi o rzeczywistość najbliższą, nawet intymną, a innym razem społeczną lub pojmowaną politycznie.
Druga część wystawy, zatytułowana "Kim jestem? Kim jesteś?", prezentuje prace artystów, których ambicją jest rozliczenie się z własnymi, osobistymi doświadczeniami, czasem także traumami. To sekcja, w której większość prac jest silnie emocjonalna, przesiąknięta marzeniami, tęsknotami i złością twórców.
Trzecia natomiast, zatytułowana "Metafory. Rebusy. Ukryte narracje", prezentuje przede wszystkim prace abstrakcyjne młodych twórców.
Zobacz także:
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Piotr Szarzyński (kurator wystawy "m jak młodość" i współtwórca kolekcji)
Data emisji: 17.11.2021
Godzina emisji: 11.15
aw/mat.pras