Podróż po światowych galeriach zaczynamy od Londynu, gdzie w galerii Barbican można oglądać wystawę Carolee Schneemann: Body Politics. - Carolee Schneemann była radykalną ikona feministyczną zarówno XX jak i początku XXI wieku. Wykorzystywała swoją twórczość do zgłębiania poważnych tematów takich jak wojna, ekpresje seksualne i uprzedmiotowienie kobiet. Szczególnie była znana ze swojej sztuki performatywnej w której jako medium wykorzystywała swoje ciało - opowiada autorka cyklu. - Pracowała także przy filmie, instalacjach i innych formach sztuki. Nawet kontrowersyjnie nazywała siebie malarką choć niewiele obrazów namalowała.
Poświęcona zmarłej w 2019 roku Carolee Schneemann wystawa, obejmuje ponad 300 obiektów i rzadkie materiały archiwalne z całej jej kariery. Dzięki ekspozycji okrywamy, jak stała się jedną z najbardziej inspirujących artystek swoich czasów.
Źr. Youtube/Carolee Schneemann: Body Politics
Z Londynu niedaleko jest do Paryża. Tam z okazji 60. rocznicy pierwszego pokazu couture, Muzeum Yves Saint Laurenta przyjęło innowacyjne podejście do pokazania pracy projektanta. Rozpoczęło współpracę z pięcioma innymi placówkami takimi jak Centrum Pompidou, Luwrem, Narodowym Muzeum Picassa, Narodowym Muzeum Sztuki Współczesnej, tworząc sześć wystaw, które oddają hołd wielkiemu projektantowi.
- Muzeum znajduje się w kamienicy, która przez prawie 30 lat - do 2002 roku była legendarną siedzibą Domu Mody Yves Saint Laurenta. Dzięki wystawie możemy zanurzyć się w proces twórczy projektanta i zobaczyć ponad 300 szkiców przez niego stworzonych - mówi Ada Janiszewska. - Możemy obejrzeć również film poświęcony drodze projektanta na światowe wybiegi, a także zdjęcia samego Yves Saint Laurenta oraz słynnych modelek podpisanych przez tego wielkiego kreatora mody.
Źr. Facebook/Musée Yves Saint Laurent Paris
Z Europy przenosimy się za ocean, gdzie w Museum of Art w Portland można oglądać wystawę Flying Woman: The Paintings of Katherine Bradford. Bradford rozpoczęła karierę jako malarka abstrakcyjna, ale z czasem jej prace stały się bardziej figuratywne - czytamy w opisie wystawy.
Na wystawie można obejrzeć 40 dzieł artystki. - Katherine Bradford zaczęła przedstawiać wysportowane kobiety w ruchu, kiedy m.in. pływają, skaczą i fruwają. Wystawiany obraz "Latająca kobieta" z 1999 roku jest jej pierwszym dziełem - opowiada rozmówczyni Kasi Dydo. - W swojej sztuce zaciera różnicę pomiędzy figuracją a abstrakcją. Nigdy nie oddaje swoich postaci w realistyczny sposób i są lub mogą być projekcjami wspomnień osób, które się z nią stykały. Dołączony jest także filmik dzięki któremu możemy wejść do pracowni malarki i poznać jej historię.
13:17 Czwórka/Stacja Kultura - wystawy 07.09.2022.mp3 O najciekawszych światowych wystawach opowiada Ada Janiszewska (Stacja Kutlura/Czwórka)
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Materiał: Adrianna Janiszewska
Data emisji: 07.09.2022
Godzina emisji: 10.15
aw