Nowe Epifanie. Czym jest otchłań we współczesnym świecie?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2023 19:00
"Otchłań przyzywa otchłań" to hasło 14. odsłony Nowy Epifanii. Festiwal organizowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II potrwa do 2 kwietnia, a w jego programie znalazły się m.in. "Macocha", "Heretyczki" i warsztaty Power Żur.  
Festiwal Nowe Epifanie potrwa do 2 kwietnia 2023 roku.
Festiwal Nowe Epifanie potrwa do 2 kwietnia 2023 roku.Foto: mat. prasowe

Bezład, bezmoc, depresja

- Pytanie o to, czym w 2023 roku jest otchłań, zadaliśmy naszym artystom, których zaprosiliśmy w tym roku do współpracy - opowiada dyrektor festiwalu Paweł Dobrowolski. - Okazało się, że dla większości to rodzaj pustki, bezładu i bezmocy, który bywa nazywany stanami depresyjnymi albo po prostu depresją. Podejmując ten temat w ramach Festiwalu, chcemy się do niego zbliżyć. 

W dzisiejszych czasach tracimy grunt pod nogami i poczucie bezpieczeństwa na wielu poziomach, ale jak zauważa gość Czwórki, nie jest to stan, który byłby nam obcy. Otchłań jest doświadczeniem wielu pokoleń, z którym mierzymy się od wieków - wyjaśnia. - "Otchłań przyzywa otchłań" to słowa Psalmu XLI. Wiele osób w tych niełatwych czasach może się podpisać pod tymi wersami. Ale to też świadczy o tym, że doświadczanie otchłani jest czymś ludzkim.

Dekonstrukcja macochy i żywoty czarownic

Część teatralna Nowych Epifanii składa się przede wszystkim z premier. W weekend w Teatrze Nowym w Warszawie można było zobaczyć "Gości Wieczerzy Pańskiej" na podstawie filmu Ingmara Bergmana, w reżyserii Tomasza Fryzła. Ten spektakl zakończy także tegoroczny festiwal. - W tym roku przygotowaliśmy pięć przedstawień, z czego cztery powstały na nasze zamówienie. Kolejny tytuł to "Macocha" z Teatru Polskiego w Poznaniu, której twórcy podejmują próbę zdekonstruowania negatywnego wizerunku macochy. W programie mamy też "Tęsknicę" Pameli Leończyk - spektakl dokumentalny zainspirowany rozmowami z byłymi mieszkańcami wsi Wigancice Żytawskie, wysiedlonej w 1999 roku na skutek decyzji miejscowej kopalni - wymienia gość Kasi Dydo. - Jak na razie najwięcej kontrowersji wzbudzają jednak "Heretyczki" - performance, w którym głos zostaje oddany kobietom uważanym za czarownice. Najpierw były palone na stosie, ale potem po wielu wiekach rehabilitowane i wynoszone na ołtarze, tak jak Joanna d’Arc.  

Festiwal Nowe Epifanie | 14. edycja | 2023 | Konferencja prasowa | Centrum Myśli Jana Pawła II

Zobacz także:

Koncerty i kulinaria

W programie festiwalu będą też koncerty muzyki dawnej oraz kulinaria. - Kuratorka tej części Nowych Epifanii Monika Kucia ponownie zagłębi się w temat Wielkiego Postu. Przygotowaliśmy także witrynę kulinarną, gdzie można znaleźć przepisy z poprzednich lat. Tę część festiwalu zakończy warsztat Power Żur, podczas którego szef kuchni Maciej Barton nauczy uczestników, jak robić zakwas na żur, sałatki jarzynowe oraz wegańskie pasty do chleba, wykorzystując w pełni produkty, także resztki - podsumowuje Paweł Dobrowolski.



Posłuchaj
19:26 CZWÓRKA Stacja Kultura - nowe epifanie 27.02.2023.mp3 Nowe Epifanie - co w programie tegorocznej odsłony festiwalu? (Stacja Kultura/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Paweł Dobrowolski (dyrektor Festiwalu Nowe Epifanie)

Data emisji: 27.02.2023

Godzina emisji: 10.15

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka Kasia Dydo KULTURA
Czytaj także

VHS Hell. "Kino tańszych zamienników"

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2023 15:20
Od 13 lat Krystian Kujda - w ramach projektu VHS Hell - organizuje pokazy i zajmuje się zbieraniem, archiwizowaniem oraz publikowaniem materiałów związanych z polską erą wideo i szeroko pojętą popkulturą doby transformacji. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Project Room: Cudowność i przestrach w kolażach Jagody Stączek

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2023 14:00
Project Room to cykl prezentacji twórczości młodych artystów, organizowany w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Tym razem taką szansę dostała Jagoda Stączek, która zaprasza do "Gabinetu osobliwości". 
rozwiń zwiń