"Panie przodem" i japońskie mangi. Co słychać w literaturze?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2023 11:23
Niebawem nakładem wydawnictwa Znak Literanova ukaże się zbiór rozmów Marii Mazurek i Wojciecha Harpuli "Panie przodem".  
Które lektury warto przeczytać?
Które lektury warto przeczytać?Foto: Shutterstock/Farknot Architect

Książka Marii Mazurek i Wojciecha Harpuli "Panie przodem" pojawi się na opółkach księgarń już 12 kwietnia. Autorzy zastanawiają się, co w Polsce znaczy dziś bycie kobietą i bycie mężczyzną. Swoim rozmówcom zadają prowokujące pytania o podział obowiązków, przemoc, miłość, pieniądze i władzę. "Panie przodem" to opowieść o spóźnionej rewolucji, która rozgrywa się na naszych oczach - 43 proc. osób na stanowiskach menadżerskich w Polsce to kobiety - to drugi najlepszy wynik w Europie. 

Gośćmi Czwórki będą autorzy tej książki, Maria Mazurek i Wojciech Harpula. 

W drugiej godzinie audycji przeniesiemy się do Japonii. Tam sztuczna inteligencja narysowała pierwszą w tym kraju mangę. Na początku marca na półki sklepowe w Japonii trafiła manga pod tytułem "Cyberpunk: Peach John". Tym, co wyróżnia ten komiks od tysięcy innych jest fakt, że wykorzystane w nim grafiki zostały w całości wygenerowane przez sztuczną inteligencję.

Sprawdź także:

Autorem głośnej mangi jest osoba ukrywająca się pod pseudonimem Rootport. To on wymyślił scenariusz komiksu, lecz nie narysował ani jednego z kadrów. Wszystkie grafiki zostały wykreowane przez program Midjourney. Jest to wyspecjalizowany generator obrazów, które powstają na podstawie wprowadzonych przez użytkownika słów kluczowych. Manga stworzona przez Rootporta ma ponad sto stron i powstała w zaledwie sześć tygodni.  O czym jest manga sztucznej inteligencji - to sprawdzimy po godz. 11.00.

***

Na audycję Stacja Kultura zapraszamy w środę (05.04) po godz. 10.00. Program poprowadzi Kasia Dydo

kd