Architektura i prestiż. Kino Letnie w Instytucie Architektury

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2023 12:40
"Architektura i Prestiż" to hasło tegorocznej odsłony Kina Letniego w Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki w Warszawie. W programie m.in. "Opera Paryska" w reż. Jeana-Stéphana Brona oraz "Komedia małżeńska" Romana Załuskiego. 
Cykl letnich seansów plenerowych NIAiU to selekcja filmów poruszających tematykę architektury i prestiżu
Cykl letnich seansów plenerowych NIAiU to selekcja filmów poruszających tematykę architektury i prestiżuFoto: NIAiU/mat. prasowe
  • Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki w Warszawie zaprasza na kolejną odsłonę Kina Letniego.
  • W programie tegorocznej odsłony znalazły się filmy odnoszące się głównie do problemów architektury lat 80. i 90. XX wieku, ale także do licznych zjawisk społeczno-kulturowych tego okresu.
  • "Przyglądając się historii pałaców, bibliotek, oper i dyskotek, pytamy o to, czym jest prestiż w architekturze i jakie są kulisy i mechanizmy jego wytwarzania".

Szósta odsłona letniego przeglądu poświęcona jest architekturze okresu transformacji. - To zestaw filmów dokumentalnych i fabularnych, które pokazują, jak architektura jest kształtowana przez zmiany polityczne, społeczne i ekonomiczne - opowiada Mateusz Włodarek z NIAiU. - W tym kontekście ważne jest dla nas pytanie o to, czym tak naprawdę jest prestiż w architekturze i kto go tworzy.

Historie znikania   

Filmy o historii pałaców, bibliotek, oper i dyskotek tworzą opowieść o transformacji, zanikaniu architektury w krajobrazie miasta i tworzeniu się nowych wizualnych symboli. Jak dotąd w Kinie Letnim widzowie zobaczyli "Raj utracony. Historia znikania" - o nieistniejącej już Bibliotece Centralnej w Birmingham oraz "Bowlingtreff" - o nowoczesnej kręgielni, która powstała w Lipsku pod koniec lat 80. i w której bawiły się całe Niemcy wschodnie.

MDFF 2016 - Bowlingtreff | Milano Design Film Festival

Posłuchaj
14:41 CZWÓRKA Stacja Kultura - kino 21.07.2023.mp3 Kino Letnie w Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki w Warszawie. Co w programie? (Stacja Kultura/Czwórka)

Warszawa lat 90. - miasto "jakby luksusowe"

W programie jest też akcent polski, czyli "Komedia małżeńska" Romana Załuskiego z 1993 roku. W okresie transformacji Polacy odbyli przyspieszony kurs kapitalizmu i zmierzyli się z gwałtownym przejściem od kolektywizmu do indywidualizmu. Bajeczne fortuny nowych bogaczy sąsiadowały z pogłębiającym się bezrobociem części społeczeństwa. Zachwiały się też fundamenty organizacji życia rodzinnego - do czego nawiązuje reżyser filmu. - Wybraliśmy "Komedię małżeńską", bo widzimy tu, jak architektura staje się tłem dla przemian obyczajowych - wyjaśnia rozmówca Adama Smolarka. - Główna bohaterka wyrusza do Warszawy, która staje się miastem "jakby luksusowym". Stolica jawi się jako sen o Zachodzie razem z Hotelem Sobieski, w którym kręcone były zdjęcia.

Sprawdź też:

Architektura językiem potrzeb. Fenomen italo disco

W Kinie Letnim NIAiU pokazany zostanie też "Italo Disco" Alessandro Melazziniego - obraz, który pozwala się zanurzyć w klimacie ostatnich dekad XX wieku, czasach rozkwitu dyskotek, w których miliony Europejczyków bawiło się przy syntetycznej muzyce, z mniej lub bardziej dziwnymi angielskimi słowami piosenek. Film analizuje proces twórczy, potencjał komercyjny i społeczny fenomen italo disco, dla którego tłem stała się nietuzinkowa, barwna i futurystyczna architektura klubów. - To także opowieść o zmianach obyczajowych, które zaszły w tamtym okresie. Ówczesna architektura nagle stała się językiem do wyrażania potrzeb ludzi. Dyskoteki były odpowiedzią na to, że społeczeństwo chciało się bawić - dodaje gość Czwórki. 

Italo disco - trailer | 19. Millennium Docs Against Gravity

Na finał organizatorzy zaplanowali pokaz "Opery Paryskiej" w reż. Jean-Stéphana Brona. Kino Letnie jest efektem wyjątkowej współpracy NIAiU i MIASTOmovie. Pokazy rozpoczynają się o godz. 21.00 w ogrodzie pałacu Konstantego Zamoyskiego w Warszawie.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Adam Smolarek

Gość: Mateusz Włodarek (specjalista ds. projektów zewnętrznych i wystaw, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki w Warszawie)

Data emisji: 21.07.2023

Godzina emisji: 10.15

kul

Czytaj także

"Tata" - czułe kino drogi Anny Maliszewskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2023 12:40
- To kino drogi, które opowiada o podróży tytułowego taty z córką i jej przyjaciółką na Ukrainę. "Tata" to także opowieść o relacji ojcowskiej bez więzów krwi i o polsko-ukraińskiej więzi - o filmie Anny Maliszewskiej opowiada krytyk Błażej Hrapkowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Reżyser samouk i science fiction z Rzeszowa. Kim jest Łukasz Róg?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2023 21:20
- Wydawało mi się to takie proste: masz kamerę, zbierasz ludzi i kręcisz. Dziwiłem się studentom szkół filmowych, że tego nie robią. Później zrozumiałem, że jeśli ktoś spędził jeden dzień na planie, wie, że jest to niemożliwe. Mogę wiec powiedzieć, że uratował mnie brak doświadczenia - śmieje się Łukasz Róg, twórca "No Stars Anymore", który kręci nowy film, "Rage of Stars".  
rozwiń zwiń