Europejskie Dni Dziedzictwa. O tym, co przekazywane z pokolenia na pokolenie

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2023 19:27
Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się jak co roku w 2 i 3 weekend września. Każda edycja posiada swój temat przewodni. W tym roku brzmi on: Żywe dziedzictwo - tradycje od pokoleń.
Kobiety ubrane w tradycyjne łowickie stroje. Umiejętność wykonania takich ubrań to polskie dziedzictwo
Kobiety ubrane w tradycyjne łowickie stroje. Umiejętność wykonania takich ubrań to polskie dziedzictwoFoto: shutterstock/Wiola Wiaderek
  • Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się 9 i 10 września oraz 16 i 17 września. 
  • Dziedzictwo to coś, co jest nam najbliższe - nasza historia, pamięć, tożsamość. To zabytki materialne i niematerialne. 
  • Polskim dziedzictwem jest m.in. zamek w Malborku, ale też stary młyn w małej wsi. 
  • Dziedzictwo to też umiejętności. Wśród nich hafciarstwo, tkactwo, ludwisarstwo. 
  • W tym roku głównym hasłem Europejskich Dni Dziedzictwa jest "Żywe dziedzictwo - tradycje od pokoleń". 
  • Do programu Europejskich Dni Dziedzictwa dołączają nowe wydarzenia. 

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, którego idea narodziła się w 1985 roku w Granadzie. W tym roku będziemy je obchodzić w dwa jesienne weekendy: 9 i 10 września oraz 16 i 17 września. 

Choć słowo dziedzictwo brzmi trochę patetycznie, to skrywa to, co jest nam najbliższe. - Dziedzictwo łączy zabytki materialne i niematerialne, to, za czym idzie człowiek, w czym jest człowiek - mówi Anna Śmigielska z Narodowego Instytutu Dziedzictwa. - Dziedzictwo to to, co dostaliśmy z przeszłości i co jest naszym zadaniem, mamy je zostawić dla przyszłych pokoleń. To też nasza tożsamość. 

Anna Śmigielska przywołuję przykład nowych miast, rewelacyjnie zaprojektowanych, bardzo funkcjonalnych, ale bez ducha i pamięci. - Podobnie było z powojenną Warszawą - gdy została uprzątnięta, to ludziom zaczęło brakować pamięci i wielu miejsc - zauważa. - Nam się wydaje, że tylko my dbamy o zabytki, ale tak było zawsze. W XVI i XVII wieku też o nie dbano po pożarach, potopach, wojnach. 

Dziedzictwo wielkie i mniejsze

Polskim dziedzictwem są wielkie piękne zamki, jak ten w Malborku, jak Wawel czy Zamek Królewski w Warszawie, ale również stary młyn w małej miejscowości.


Posłuchaj
18:16 czwórka stacja kultura 05.09.2023.mp3 Na Europejskie Dni Dziedzictwa zaprasza Anna Śmigielska (Stacja Kultura/Czwórka)

 

- Dziedzictwo to jednak nie tylko materialne rzeczy, ale np. parki narodowe czy krajobrazowe - mówi gość Kasi Dydo. - To też tradycje, umiejętności - dziedzictwo niematerialne, przekazywane z pokolenia na pokolenie - dodaje. 

Polska jest niezwykle bogata w dziedzictwo niematerialne. Wciąż pojawiają się nowe propozycje do krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Rozrasta się też lista międzynarodowa UNESCO.  

Hasło 31. Europejskich Dni Dziedzictwa

W tym roku głównym hasłem Europejskich Dni Dziedzictwa jest "Żywe dziedzictwo - tradycje od pokoleń". - To wydarzenie jest doskonałą okazją, by się zatrzymać, zastanowić się, skąd jesteśmy i sprawdzić, jakie jest nasze dziedzictwo - poleca gość Czwórki. - Nasze hasło nawiązuje również do 20-lecia konwencji o ochronie dziedzictwa niematerialnego i 10-lecia polskiej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego. 

Narodowy Instytut Dziedzictwa z tej okazji zaprasza na wystawę, która jest przeglądem dziedzictwa z różnych terenów Polski, a która już wkrótce zostanie zaprezentowana w Ostrołęce. - Nie mniej istotnymi wydarzeniami Europejskich Dni Dziedzictwa są spotkania dla osób zajmujących się przekazywaniem tych swoich umiejętności, tradycji, kolejnym pokoleniom - podkreśla Anna Śmigielska. - To wyjątkowe umiejętności. Nie nauczymy się ich w sieci, nie kupimy tego w supermarkecie. Spotkania i wydarzenia w małych miejscowościach są niezwykle istotne. One otwierają nam oczy. 

Pasjonaci niematerialnego dziedzictwa będą prezentować swoje umiejętności i dzielić się nimi. W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa będzie można poznać wiślanych flisaków, ludwisarzy, twórców instrumentów ludowych, hafciarki, tkaczki. - Coraz więcej osób interesuje się tymi tradycjami, szczególnie tymi blisko nas - mówi gość Czwórki. - Za sprawą pandemii zaczęliśmy się rozglądać wokół siebie, patrzeć w głąb siebie. Powstało wiele grup zainteresowanych rękodziełem. 

Trudno wymienić wszystkie wydarzenia Europejskich Dni Dziedzictwa, cały czas na stronę wydarzenia wpadają nowe propozycje, rejestrują się różne instytucje, placówki. Anna Śmigielska zaprasza więc i do Malborka, i do miejscowości Nowy Korczyn. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Anna Śmigielska (Narodowy Instytut Dziedzictwa)

Data emisji: 05.09.2023

Godzina emisji: 10.15

pj

Czytaj także

Nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego. Jak powstawał projekt?

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2023 18:30
Od kilku dni dla zwiedzających udostępniona jest nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego. O założeniach architektonicznych i samym projekcie opowiadają Paweł Wolanin i Krystian Tomczyk z pracowni architektonicznej WXCA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzeum Narodowe w Warszawie. Jakie atrakcje na koniec lata?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2023 17:10
Form aktywności latem jest wiele. Okazuje się, że nieoczywistą, za to bardzo kreatywną formą spędzania wolnego czasu może być wizyta w muzeum. Do tego zachęca Muzeum Narodowe w Warszawie.
rozwiń zwiń