- 8 marca w kinach pojawi się film Marcina Koszałki "Biała odwaga".
- Opowiada on o trudnej historii Podhala z czasów II wojny światowej.
- O filmie w Czwórce odpowiada Filip Pławiak, odtwórca jednej z głównych ról.
Po dekadzie od premiery filmu "Czerwony Pająk" Filip Pławiak ponownie spotkał się na planie filmowym z reżyserem i scenarzystą Marcinem Koszałką. - Bardzo dobrze się wtedy poznaliśmy i super się "Czerwonego pająka" kręciło, więc jak pojawiła się możliwość kolejnej współpracy, to od razu byłem "na tak" - mówi aktor. - Zarówno w tamtej produkcji, jak i teraz moja rola jest dość złożona.
"Biała odwaga" - o czym jest film?
"Biała Odwaga" to historia dwóch podhalańskich rodów wystawionych na najtrudniejszą próbę podczas niemieckiej okupacji. Opowiada o przemilczanym przez lata, trudnym fragmencie historii Podhala - o Goralenvolk, czyli współpracy niewielkiej części górali z niemieckim okupantem podczas II wojny światowej.
Film jeszcze przed premierą spotkał się z protestami Związku Podhalańskiego. - Mam nadzieję, że te osoby, które najbardziej protestowały, wybiorą się do kina. Że będą chciały sprawdzić, jaki jest efekt naszej pracy i zderzyć swoje negatywne wyobrażenia odnośnie tego filmu z tym, co można zobaczyć na ekranie - mówi gość Czwórki. - Myślę, że wtedy zmienią zdanie i dojdą do wniosku, że jednak da się opowiedzieć trudną historię w sposób obiektywny i uczciwy.
Źródło: YouTube/BIAŁA ODWAGA | Zobacz ZWIASTUN filmu | W kinach od 8.03
Wspinaczka - ważny element filmu
"Biała odwaga" to także opowieść o miłości, ludzkich wyborach i dylematach moralnych w tych skomplikowanych czasach. W produkcji nie brakuje wyrazistych ról, świetnych zdjęć, krajobrazów i elementów wspinaczki. Są one ważną częścią filmu, a aktor wspinał się samodzielnie. - Dla Marcina było ważne, żeby ten film był atrakcyjny wizualnie. Wspólnie zdecydowaliśmy, że robimy wszystkie sceny wspinaczkowe bez wykorzystania dublerów i kaskaderów i bardzo zależało nam, żeby to było efektowne - opowiada Pławiak. - Chcieliśmy te sceny nakręcić tak, żeby widzom podczas oglądania przechodziły ciarki. Mam nadzieję, że to się udało.
Filip Pławiak w filmie "Biała odwaga" zagrał jedną z głównych ról. Na zdjęciu z prowadzącym audycję Adamem Smolarkiem
Prowadzący audycję Adam Smolarek, który miał okazję zobaczyć film, jest pełen uznania dla dokonań aktora i jego umiejętności. Podziw jest tym większy, gdy uświadomimy sobie, że Filip Pławiak nigdy wcześniej nie miał doświadczeń we wspinaczce. Uczył się jej dopiero podczas przygotowań do zdjęć.
- Zajęło mi to kilkanaście miesięcy. W filmie wspinałem się na wysokość 200 metrów na pionowej ścianie na Filarze Kazalnicy czy na Superścieku w zimowych scenach - zaznacza gość audycji. - To, co widać w filmie, to nie jest żadna sztuczka. Tam nie ma żadnych green screenów, to jest jeden do jednego.
20:57 CZWORKA/Stacja kultura/ Biała odwaga 01.03..2024.mp3 O filmie "Biała Odwaga" opowiada odtwórca jednej z głównych ról Filip Pławiak (Stacja kultura/Czwórka)
Dwie miłości i tragiczny trójkąt
Jędrek Zawrat, główny bohater grany przez Filipa Pławiaka, jest utalentowanym taternikiem, potomkiem znakomitego góralskiego rodu. - Wspinaczka to jego druga, po miłości do Bronki, duża namiętność i pasja - zaznacza aktor. - W jego życiu to wspinanie jest też jakąś ucieczką. A także przy okazji metaforą poszukiwania wolności. I on tę wolność w górach, wspinając się, znajduje.
Jędrek lubi życie na krawędzi. Gdy się wspina, wybiera najtrudniejsze drogi, gdy kocha, gotów jest poświęcić wszystko. Jego wybranka Bronka, na skutek rodzinnej decyzji, zostaje oddana starszemu z braci Zawratów - statecznemu i poważnemu Maćkowi. W rolę Bronki wcieliła się Sandra Drzymalska.
- Wspólnie tworzą miłosny, bardzo dramatyczny i tragiczny trójkąt. Sandra jest świetną aktorką, z bardzo dużą wrażliwością,. Od razu wyczuła, jak tę postać "ugryźć" - opowiada rozmówca Adama Smolarka. - Jestem pod olbrzymim wrażeniem tego, jak zagrała naszą ukochaną Bronkę.
Trudne wybory
Filip Pławiak podkreśla, że na planie panowała doskonała atmosfera, i w samych superlatywach wypowiada się o biorących udział w produkcji aktorach i ekipie. Jednocześnie zwraca uwagę na istotę problemu poruszonego w filmie.
- To jest zupełnie inne postawienie sytuacji, w której opowiadamy historie określonych ludzi. Myślę, że widz, oglądając ten film, będzie miał poczucie, że to nie są łatwe wybory, a sytuacje nie są biało-czarne - tłumaczy aktor. - To są bardzo trudne decyzje podejmowane w tragicznych okolicznościach. Sami nie wiemy, jak byśmy się zachowali w podobnej sytuacji, do momentu, w którym byśmy nie byli postawieni przed tak trudnymi wyborami.
Filip Pławiak: chcieliśmy uczciwie opowiedzieć trudną historię/Czwórka
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Adam Smolarek
Goście: Filip Pławiak (aktor)
Data emisji: 01.03.2024
Godzina emisji: 11.15
aw/mat.promoc. Monolith Films
wmkor