Wystawa "Kontrasty": kolorowi rycerze bez rąk są już na Wawelu

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2024 20:30
Ostre krawędzie, mocne kolory i nowoczesna forma w dawnej architekturze zieleni Zamku Królewskiego na Wawelu. Tak prezentuje się wystawa "Kontrasty", na której można oglądać rzeźby Pawła Orłowskiego. 
Paweł Orłowski rzeźbą zajmuje się niemal od ćwierć wieku. Koncentruje się głównie na realizacji wielkogabarytowych form, od ponad dekady tworzy w charakterystycznym, geometrycznym stylu
Paweł Orłowski rzeźbą zajmuje się niemal od ćwierć wieku. Koncentruje się głównie na realizacji wielkogabarytowych form, od ponad dekady tworzy w charakterystycznym, geometrycznym styluFoto: mat. prasowe/Zamek Królewski na Wawelu
  • Wystawa "Kontrasty" inauguruje działalność Ogrodów Królewskich na Wawelu w tym roku. 
  • Ostre kontury kubizujących rzeźb Pawła Orłowskiego zostały zestawione z miękkością roślin. 
  • Paweł Orłowski koncentruje się głównie na realizacji form wielkogabarytowych.
  • O "Kontrastach" na Wawelu mówi, że to wystawa, która będzie zmieniać się w zależności od pór roku. 

Na Wawelu "widać, że jesteśmy częścią większej całości"

- Cytując klasyka: stojąc na ramionach olbrzymów, mogę widzieć dalej i więcej. To jest przesłanie tej wystawy, ale myślę też, że całej mojej twórczości - opowiada Paweł Orłowski. - Mnóstwo czasu spędziłem w muzeach i dla mnie sztuka to jest ciągła droga i ciągły rozwój kultury. My na tej drodze jesteśmy tylko ziarenkiem. Ale w takim miejscu jak Wawel widać, że jesteśmy częścią większej całości.  

Tytułowe "kontrasty" odnoszą się nie tylko do rzeźb zestawionych z naturą, ale też do odmienności sztuki dawnej i współczesnej. Artysta nawiązuje do dzieł dawnych mistrzów, sięgając po inspiracje antyczne, ale poddaje swoje prace komputerowemu modelowaniu.

Czym jest sztuka akcyjna?

Prace Orłowskiego łączą realizm i abstrakcję, tradycję i nowoczesność. Prezentowane na wystawie rzeźby zostały wykonane z metalu i brązu. W ogrodach znalazły się m.in. wielkoformatowe rzeźby "Veni, vidi, vici" przedstawiające jeźdźców na koniach.

- Ostre krawędzie i mocne kolory sprawiają, że mamy do czynienia z pracami w nurcie sztuki "akcyjnej". Takiej, która dzieje się "na chwilę" i której się nie spodziewamy - wyjaśnia współorganizatorka wystawy Katarzyna Rij.

Wystawa, która ciągle się zmienia

Paweł Orłowski urodził się w 1975 roku. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie, dyplom z wyróżnieniem uzyskał na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Rzeźbą zajmuje się niemal od ćwierć wieku. Koncentruje się głównie na realizacji wielkogabarytowych form, od ponad dekady tworzy w charakterystycznym, geometrycznym stylu.

Posłuchaj
21:29 CZWÓRKA Stacja Kultura - kontrasty 26.04.2024.mp3 "Kontrasty" - o wystawie rzeźb Pawła Orłowskiego (Stacja Kultura/Czwórka) 

- Niezwykłość wystawy w Krakowie polega też na tym, że ona będzie się zmieniać i że te zmiany będą widoczne dla zwiedzających. Wernisaż odbył się wiosną, zakończy z końcem września. Przed nami jeszcze lato i początek jesieni, czyli pory roku, w których przyroda przechodzi gwałtowną metamorfozę - mówi artysta. - Zmieni się tło i zmieni się światło, które pada na obiekty. Właściwie każda wizyta w Ogrodach Królewskich będzie okazją, żeby zobaczyć tę wystawę na nowo - dodaje.

W tym sezonie po raz pierwszy zwiedzający Wawel będą mogli przejść do Ogrodów z dziedzińca arkadowego przez sień studzienną. Ogrody Królewskie będą otwarte do 29 września 2024 roku. 

Sprawdź też:


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Adam Smolarek

Goście: Paweł Ostrowski (artysta rzeźbiarz), Katarzyna Rij (Van Rij Gallery)

Data emisji: 26.04.2024

Godzina emisji: 09:15

kul/mpkor