- Wystawa "Kontrasty" inauguruje działalność Ogrodów Królewskich na Wawelu w tym roku.
- Ostre kontury kubizujących rzeźb Pawła Orłowskiego zostały zestawione z miękkością roślin.
- Paweł Orłowski koncentruje się głównie na realizacji form wielkogabarytowych.
- O "Kontrastach" na Wawelu mówi, że to wystawa, która będzie zmieniać się w zależności od pór roku.
Na Wawelu "widać, że jesteśmy częścią większej całości"
- Cytując klasyka: stojąc na ramionach olbrzymów, mogę widzieć dalej i więcej. To jest przesłanie tej wystawy, ale myślę też, że całej mojej twórczości - opowiada Paweł Orłowski. - Mnóstwo czasu spędziłem w muzeach i dla mnie sztuka to jest ciągła droga i ciągły rozwój kultury. My na tej drodze jesteśmy tylko ziarenkiem. Ale w takim miejscu jak Wawel widać, że jesteśmy częścią większej całości.
Tytułowe "kontrasty" odnoszą się nie tylko do rzeźb zestawionych z naturą, ale też do odmienności sztuki dawnej i współczesnej. Artysta nawiązuje do dzieł dawnych mistrzów, sięgając po inspiracje antyczne, ale poddaje swoje prace komputerowemu modelowaniu.
Czym jest sztuka akcyjna?
Prace Orłowskiego łączą realizm i abstrakcję, tradycję i nowoczesność. Prezentowane na wystawie rzeźby zostały wykonane z metalu i brązu. W ogrodach znalazły się m.in. wielkoformatowe rzeźby "Veni, vidi, vici" przedstawiające jeźdźców na koniach.
- Ostre krawędzie i mocne kolory sprawiają, że mamy do czynienia z pracami w nurcie sztuki "akcyjnej". Takiej, która dzieje się "na chwilę" i której się nie spodziewamy - wyjaśnia współorganizatorka wystawy Katarzyna Rij.
Wystawa, która ciągle się zmienia
Paweł Orłowski urodził się w 1975 roku. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie, dyplom z wyróżnieniem uzyskał na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Rzeźbą zajmuje się niemal od ćwierć wieku. Koncentruje się głównie na realizacji wielkogabarytowych form, od ponad dekady tworzy w charakterystycznym, geometrycznym stylu.
21:29 CZWÓRKA Stacja Kultura - kontrasty 26.04.2024.mp3 "Kontrasty" - o wystawie rzeźb Pawła Orłowskiego (Stacja Kultura/Czwórka)
- Niezwykłość wystawy w Krakowie polega też na tym, że ona będzie się zmieniać i że te zmiany będą widoczne dla zwiedzających. Wernisaż odbył się wiosną, zakończy z końcem września. Przed nami jeszcze lato i początek jesieni, czyli pory roku, w których przyroda przechodzi gwałtowną metamorfozę - mówi artysta. - Zmieni się tło i zmieni się światło, które pada na obiekty. Właściwie każda wizyta w Ogrodach Królewskich będzie okazją, żeby zobaczyć tę wystawę na nowo - dodaje.
W tym sezonie po raz pierwszy zwiedzający Wawel będą mogli przejść do Ogrodów z dziedzińca arkadowego przez sień studzienną. Ogrody Królewskie będą otwarte do 29 września 2024 roku.
Sprawdź też:
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Adam Smolarek
Goście: Paweł Ostrowski (artysta rzeźbiarz), Katarzyna Rij (Van Rij Gallery)
Data emisji: 26.04.2024
Godzina emisji: 09:15
kul/mpkor