Jak wygląda praca antykwariusza?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2024 10:15
Trwa plebiscyt "Ulubiona Księgarnia Warszawy 2024". Z tej okazji audycję "Stacja Kultura" odwiedził ubiegłoroczny zwycięzca w kategorii "antykwariat", czyli Marcin Gałązka, który prowadzi antykwariat na Pradze-Północ. 
stare książki
stare książkiFoto: Mariano Gaspar/ Shutterstok

Marcin Gałązka, który jest antykwariuszem. Na co dzień prowadzi antykwariat Zakładka, który w zeszłym roku wygrał konkurs Ulubiona Księgarnia Warszawy w kategorii antykwariat.


Posłuchaj
32:50 CZWORKA Stacja Kultura 2024_10_16-18-12-35.mp3 Marcin Gałązka opowiada o pracy antykwariusza (Stacja Kultura/Czwórka)

 


Głosowanie na tegoroczną edycję tego plebiscytu trwa do 31 października i można oddać głos w kategoriach kluboksięgarnie, antykwariat, księgarnie ogólne-asortymentową i specjalistyczne.



Narodziny antykwariusza

Marcin Gałązka interesuje się książkami od najmłodszych lat, kiedy wolał czytać od spędzania czasu chociażby na boisku. Jego zainteresowanie literaturą wyrosło z czytania komiksów i książek młodzieżowych. W pewnym momencie życia zaczął sprzedawać książki ze swojego zbioru i to przerodziło się w pracę antykwariusza. - Każda publikacja, która się znajduje w moim antykwariacie, albo mnie ciekawi ze względu na tematykę, albo ze względu na to, jak ta książka wygląda, bo to też jest ważny aspekt w życiu bibliofila, czy antykwariusza lub po prostu osoby lubiącej książki, że nie tylko treść się liczy, ale też ta forma - mówi Marcin Gałązka.



Życie w antykwariacie

Na antenie Czwórki właściciel Antykwariatu Zakładka opowiedział, za co lubi swoją pracę. - W życiu antykwariusza nie ma ani jednego dnia nudy, codziennie ścieram się z ludzkimi historiami i historiami danych książek. Obcując z tymi książkami poznajemy losy ich właścicieli poprzez różne wpisy, pieczęcie, czy ekslibrisy. Skupując książki zwykle jeżdżę do różnych mieszkań, także miałem okazję poznać naprawdę wiele zakątków Warszawy i miejscowości podwarszawskich - opowiada antykwariusz. 

Zobacz też:

Najciekawsze książki

Dla Marcina Gałązki nie wartość rynkowa jest najważniejsza w kwestii książek. Antykwariusz szuka ciekawych śladów po poprzednich właścicielach. - Uwielbiam książki, które posiadają wyraźne oznaki ze strony ich poprzednich posiadacza. Oczywiście bardzo mnie cieszą książki z autografami, szczególnie takimi, gdzie wpisy mają osobisty charakter. Nie takie ciekawe są autografy od autorów wpisane podczas spotkań autorskich, czy kiermaszy, dużo ciekawsze są wpisy od jednej znanej osoby do drugiej. Ostatnio trafił mi się zestaw książek, gdzie Stefan Wiechecki Wiech, czyli słynny felietonista, satyryk, propagator warszawskiej gwary, wpisywał się pani Karolinie Bejlin, która była historyczką zajmującą się historią Warszawy - zdradza właściciel Antykwariatu Zakładka.



Rola antykwariatów

- Moim zdaniem najważniejszą rolą antykwariatów jest to, że ratujemy książki przed zniszczeniem. Bardzo często słyszę takie tragiczne dla mnie informacje, że jakiś księgozbiór trafił do śmietnika lub do skupu makulatury. Niestety świadomość społeczna, że książki mogą mieć wielką wartość i na pewno nie można ich wyrzucać jest niska. My, antykwariusze, dajemy szansę na odzyskanie tych książek, które już nie znajdują zastosowania przez spadkobierców czy inne osoby, dzięki temu książki mają drugie życie - tłumaczy praski antykwariusz. 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Marcin Gałązka (Antykwariat Zakładka)

Data emisji: 17.10.2024

Godzina emisji: 18.15

gV